Tüm Yazılar

55 Nerenin Telefon Kodu? +55 Alan Kodu Hangi Ülkeye Ilişkin?

55 Nerenin Telefon Kodu? +55 Alan Kodu Hangi Ülkeye Ait?

55 Nerenin telefon Kodu?

Internasyonal telefon görüşmelerinde mühim bir yere haiz olan telefon kodu telefon alıcıya ön informasyon olarak görünmektedir. Şahıs hangi ülkeden arandığını anlayabilir, özetlemek gerekirse o ülkeden aranma ihtimali bulunmuyor ise görüşme yapmama özgürlüğüne de haizdir. 55 gelen aramada bulunuyorsa telefon Brezilya’dan geliyor anlama gelir. +55 şeklinde görülebilen Ülke kodu sorulduğunda Brezilya cevabı verilmelidir. Cenup ABD ülkesi olan Brezilya başkenti Brasilia olup 212 milyon nüfusu bulunmaktadır. Türkiye’ de mobil kontakt ağları operatörlere gore farklılık göstermektedir. Ve mobil GSM operatörleri 3 haneli olarak kullanılmaktadır.

+55 Alan Kodu Hangi Ülkeye Ilişkin?

+55 alan kodu Brezilya’ya aittir. Ülke kodları ülkeyi temsil eden kısa ad olarak telefon numaralarına ilave edilmiştir. Brezilya kendi kent alan kodlarıyla mobil telefon kodlarını mobil telefonlara da tahsis etmiş bulunmaktadır. Bu durumda ülke alan kodunun devamında görülen 7-9 sayıları gelen aramanın mobil telefonla yapıldığını ifade etmektedir. Brezilya mahalli saati ile Türkiye Ankara içinde 6 saat bulunmaktadır. Ülke kodu +55 ya da 0055 şeklinde kullanılabilmektedir.

Ülke kodları ve alan kodlarının internasyonal iletişimde mühim görevi bulunmaktadır. Türkiye alan kodu +90 olarak kullanılmaktadır. Ülke kodları 2 hanelidir, alan kodları ise 4 haneli olarak kullanılmaktadır. Alan kodu yazılmadan istediğiniz alana telefon edemezsiniz. Türkiye Ülke kodu 90 Ankara alan kodu ise 0312 şeklinde kabul edilmiştir. Internasyonal kalite taşıyan bu bilgiler veri işleme ve kontakt gereksinimlerinde büyük ehemmiyet taşımaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu