Tüm Yazılar

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu mesajları, sözleri 2022… Resimli, anlamlı İzmir’in kurtuluşuyla ilgili Mustafa Kemal Atatürk sözleri!

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu mesajları, sözleri 2022...  Resimli, anlamlı İzmir'in kurtuluşuyla ilgili Atatürk sözleri!

9 Eylül İzmir’in kurtuluşu mesajları, sözleri, resimleri, Mustafa Kemal Atatürk sözleri ve fotoğrafları yarının anlam ve önemini bilenler tarafınca sorgulanıyor. Bilinmiş olduğu suretiyle 26 Ağustos’ta süregelen Büyük Saldırı harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesi ve kurtuluşu bu tarihte gerçekleşiyor. 

9 EYLÜL İZMİR’İN KURTULUŞU MESAJLARI

Zaferin müjdecisi, özgürlüğün simgesi, İzmir’in kurtuluşunu, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını saygıyla yad ediyoruz.

İşgal edilmiş olduğu gün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatan; İşgalin bittiği gün, Kurtuluş Savaşı’nı bitiren dünyadaki tek kent İzmir’dir. İzmir’imizin kurtuluşu mübarek olsun!

Atam şeklinde bir tek zeybek oynarken diz çöker İzmir, bilirim. O yüzden gâvurdur kimilerinin gözünde… İyi ki doğdun İZMİR!

Eylül Türk ulusunun bağımsızlığına bağlılığının belgelerinden bir tek biri. İzmir’in işgalden kurtulmuş olduğu kutlu gün mübarek olsun.

9 EYLÜL ATATÜRK SÖZLERİ

Tüm cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üstüne basamayacağı mukaddes bir topraktır! 1925 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.227)

Ben, tüm İzmir’i ve tüm İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden inanırım. Yalnız bir rastlantı, beni Karşıyaka’ya daha çok bağlamıştır. Karşıyakalılar, annem sizin bağrınızda, sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar, İzmir’i gördüğüm gün evvelâ Karşıyaka’yı ve orada da sizin Türk topraklarınızda yatan annemin mezarını gördüm! 1925 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.227)

İzmir, kırk yüzyıllık bir ata yurdudur. İzmir, bu kadar derin bir tarihe haiz olmakla birlikte coğrafî durumu sebebiyle ekonomik ve siyasî fazlaca büyük bir öneme haizdir. İşte bunun içindir ki, Türkiye’yi mahvetmek isteyen düşmanların, her şeyden evvel gözleri bu tarihî, bu mühim beldeye döner. Nitekim düşmanlarımız en evvel burasını işgal etmişler, ondan sonrasında daha doğuya ilerlemişlerdir. İzmir’in işgali, tüm milletin kalbinde derin bir yara oluşturmuştur. Hepimiz İzmir için feryat ediyordu. İzmir, halkın elemlerini, feryatlarını, kararlılık ve imanını ifade etmek için bir parola olmuştu. Çeşitli görüş noktalarından fazlaca kıymetli olan İzmir, normal olarak düşmanların elinde bırakılamazdı ve nitekim bırakılmadı. 1923 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.84)

Tüm cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üstüne basamayacağı mukaddes bir topraktır! 1925 (Mustafa Kemal Atatürk’ün S.D.II, s.227)

 

9 EYLÜL TARİHİNİN ÖNEMİ

Türk ordusu tarafınca 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Saldırı, Kurtuluş Savaşı’nın son safhası idi. 30 Ağustos’ta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak tarihî “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girildi. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Ufak Asya Ordusu’nun Başkomutanlığı’na getirilmiş General Nikolaos Trikupis Afyonlu Ahmet Çavuş tarafınca esir edildi.

Türk birlikleri, İzmir’e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Akıllı Bey komutasındaki 2. Süvari Fırkası, arkasından Mürsel Paşa komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Arkasından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birliklerle saat 10:00’da İzmir’e girdi. İzmir’e girerek Yunan bayrağını indirip Türk bayrağını göndere çeken şahıs ‘Kürt Reşo’ lakaplı Diyarbakırlı Süvari Çavuş Reşat Nazlı’dır.

İkinci Tümen’in öncülüğünü yapmakla görevlendirilen Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafettin Bey’in komutasında yaya olarak en önde giden sekiz er, Bornova’dan Halkapınar’a ilerleyişi esnasında Punta’daki Tuzakoğlu fabrikasına yaklaştıkları sırada yapınak pencerelerinden ani bir ateşe uğramıştır.[9] Bu vakada 4 asker yaşamını yitirdi ve derhal orada defnedildiler. İzmir’in kurtuluşu esnasında can veren askerlerin adları şöyledir: Akşehirli Bekiroğlu Mehmet, Antalyalı Ömer oğlu Hakkı (Sarıarslan), Nevşehirli Ahmet oğlu Seyit Mehmet ve Nevşehirli Ahmet oğlu Ahmet.

Konak’a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Hükümet Konağı önünde göğsüne isabet eden mermilerle yaralanmıştı sadece Konağa girip balkona Türk bayrağını dikebildi. Hükûmet Konağı’na bayrağın dikilmesinin derhal arkasından Yüzbaşı Akıllı komutasındaki süvari birliği Hükûmet Konağı’nın derhal sağında yere alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla’ya, Üsteğmen Arif ve Ekip Komutanı Celal Bey ile Yedeksubay Besim Efendi’nin de Kadifekale’ye bayrağı çekmesi ile İzmir’in işgalden kurtuluşu duyuru edilmiş oldu.

Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. Belkahve’den zamanı günü izleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Fevzi ve İsmet Paşalar olması durumunda, 10 Eylül sabahı İzmir’e girdi ve Fahrettin Paşa ile buluşarak doğruca Hükûmet Konağı’na gitti. Konağın balkonundan, başarıyı millete mal eden kısa bir konuşma yapmış oldu.

Mustafa Kemal Paşa’nın ordulara 1 Eylül’de verdiği zamanı emirle süregelen ve 18 Eylül 1922 geçmişine kadar meydana getirilen “Takip Harekâtı” ile tüm Batı Anadolu’daki Yunan askerleri, Türk sınırları dışına çıkarılmıştır. Takip Harekâtı’nın başarı ile neticelenmesi yardımıyla İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar Türk ordusu için yaşamsal ehemmiyet taşıyan öteki stratejik hedefler de İtilaf Devletlerinin işgalinden, olaysız olarak ve sulh kanalıyla kurtarılmıştır. Türk ordusunun kazanılmış olduğu bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlatmış; Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonrasında 24 Temmuz 1923’te Lozan Sulh Antlaşması’nı imzalayarak bağımsızlığını kazanmıştır.

Eylül ayı önemli günler ve haftalar 2022: Eylül ayında resmi tatil var mı?

Eylül ayı önemli günler ve haftalar 2022: Eylül ayında resmi tatil var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu