Tüm Yazılar

Admin Ne Demek, Türkçesi Nedir? Admin Kime Denir?

Admin Ne Demek, Türkçesi Nedir? Admin Kime Denir?

Admin Ne Anlama gelir?

İngilizce kökenli olan admin kelimesi yönetici bir öteki anlamıyla yönetici anlamına gelir. Doğrusu yönetme gücü elinde olan şahıs yada bir şeyi yöneten kimselere verilen isimdir. Adminler bir kuruluşu yöneten, bir kuruluşta yönetimle uğraşan kimselerdir. Gene yönetici de bir kurumu yönetim eden, müdür olan, işi döndüren anlamlarındadır.

Admin Kelimesinin Türkçesi Nedir?

Admin kelimesi tüm dünyada mevcud web alanında kullanıldığı için evrensel bir dil olan İngilizce kökenlidir. Fakat bu kelimenin Türkçesi tam karşılığıyla yönetici ya da yönetici anlamına gelir.

Admin Kime Denir?

Admin bir kurumun müdürüne, bir kurumun yöneticisine, bir yerin idarecisine ya da bir web sitesinin kurucusuna denir. Görüldüğü şeklinde admin olan kişiler herhangi bir kurumu kuran bununla beraber da ilgili kurumu yöneten, yönetim eden kişilerdir.

Admin Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler

Admin kelimesinin kullanıldığı örnek cümleler şöyleki sıralanmaktadır;

Admin hesaba yeni kişilerin eklenmesini onayladı.

Bu işlemin çözülmesi için admin hesabından dönüş umuyorum.

İlgili web sitesinin admini benim işimi zorlaştırdı.

Okul müdürü adeta admin edasıyla bahçede dolaştı.

Kurumun adminiyle yarın tanışacağım.

Admin Sözcüğünün Kökeni Hakkında Bilgiler

Admin sözcüğünün kökenini incelediğimizde İngilizce de administrator olarak var bulunduğunu görmekteyiz. Doğrusu Latince administrare “birine hizmet etmek” sözcüğünden türemiştir. Fakat bizim lügatımızda bu kelime günümüz kuşağında yönetici ve yönetici manasında yer almıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu