Tüm Yazılar

Agresif Ne Demek, Tdk Lügat Anlamı Nedir? Agresif Kime Denir?

Agresif Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Agresif Kime Denir?

Agresif Ne Demek?

Değişik sözcükler üstünden ele alınmak suretiyle agresif kelimesi değerlendirilir.

– Sinirli
– Öfkeli
– Saldırgan

Bilhassa herhangi bir nedenden dolayı öfkeli hale gelmiş kişiler için değerlendirilen bir sözcük olarak öne çıkar. Bir duruma sinirlenmiş olan şahıs bunu fizyolojik açıdan daha ortaya çıkarır ve agresif bir tavra bürünür.

Agresif TDK Lügat Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu lügat anlamı üstünden agresif kelimesi saldırgan, öfkeli ya da sinirli şeklinde sözcükler dahilinde kullanılır. Bilhassa öfkesini denetim edemeyen ve devamlı olarak sinirli bir halde parlayan kişiler için kullanılan bir kelimedir. Sinirli ve saldırgan insanoğlu için değerlendirilen genel kelimeler içinde yer alır. Kökeni Fransızca olması ile beraber taşımış olduğu anlamı doğrultusunda, Türkçede yaygın olarak kullanılan kelimelerden biridir.

Agresif Kime Denir?

Saldırgan ve Öfkeli davranan şahıs ya da kişiler agresif olarak anlatılır. Bilhassa sözle süregelen bu durumu vakit içinde fizyolojik tepkiye dönüştüren kişiler adına ön plana çıkar. Bu şekilde insanoğlu bilhassa doğuştan gelen ve yapısı gereği saldırgan ve öfkeli davanın kişilerdir. Doğal bu kelime yalnız insanoğlu için değil hem de davranışları kapsamında hayvanlar adına da kullanılan bir sözcüktür. Bazen mecazi olarak da ele alınan ve duruma bakılırsa kullanılan bir kelime bulunduğunu söylemek gerekir.

‘’Onun oldukça saldırgan tavırları var.’’

‘’Saldırgan davranışları sebebiyle o işi alamayacaksın.’’

Bu şekilde değişik örnek cümlelerde olduğu şeklinde taşımış olduğu anlam ile kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu