Tüm Yazılar

Ilinti Ne Demek, Tdk Lügat Anlamı Nedir? Ilinti Duygusu Ne Demek?

Aidiyet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Aidiyet Duygusu Ne Demek?

Ilinti Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?

Ilinti, kişinin, kendisini bir gruba, mekana ya da oluşuma yakın hissedip kendini onlardan biri olarak görmesi anlama gelir. “Aitlik sözcüğü” cansız varlıklar için de kullanılabilirken, “ilinti” sözcüğü yalnız insanoğlu için geçerlidir.

Örnekler:

1- Kitapları buraya değil üst rafa koymalıydın.

Kitapların yeri – Aitlik

2- Aradan seneler geçse de hala İstanbul’u özlüyorum.

İstanbul’un özlenmesi – Ilinti

Ilinti Duygusu Ne Demek?

Bir kişinin kendisini bir yere ilişkin hissetmesine ilinti duygusu denir. Mesela, bir insanoğlunun doğup büyümüş olduğu, sokaklarında oyunlar oynadığı bir mahalleye karşı bağlılık hissetmesi, ilinti duygusunun göstergesidir.

Ilinti duygusunun gelişmesinde en mühim unsur, söz mevzusu yerde geçirilen vakit ve yaşanmış olan anılardır. Kimi zaman birkaç haftada bile bir yer ile içsel bağ oluşturmak mümkündür. Bunun başlıca sebebi bir köyde, kasabada ya da şehirde, kısa bir süre de olsa yaşanmış olan anıların yoğunluğudur.

Birçok uzmana gore ilinti duygusu ailede gelişir ve okulda devam eder. Anne ve baba sevgisiyle arkadaşlık ilişkileri, bu duygunun gelişmesinde etkili olur. Şundan dolayı mekanlarla ve şehirlerle kurulan bağlarda, insan faktörü son aşama önemlidir. Bir mekanı kıymetli ve hususi kılan şey, oranın temel özelliklerinden ziyade orada yaşanmış olan şeylerdir.

Memleket özlemini ve yurt sevgisinin işlendiği şiirlerde, öykülerde ve romanlarda, ana tema ilinti duygusudur.

Örnek Cümleler:

1- Ilinti duygusu gelişmemiş insanoğlu, her an çekip gidebilirler.
2- Uzun süredir aynı evde yaşamalarına karşın aralarında asla ilinti yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu