Tüm Yazılar

Araz İsminin Anlamı Nedir? Araz İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Araz İsminin Anlamı Nedir? Araz İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Araz İsminin Anlamı Nedir?

Araz, kullanıldığı cümlelere nazaran çeşitli anlamlara haiz olan bir kelime olarak bilinmektedir. Araz isminin haiz olduğu ilk anlamın esenlik ve mutluluk olduğu söylenebilir. Sel ve akıntılı su, Araz isminin anlamları içinde yer almıştır. İsmin haiz olduğu öteki anlamlar ise emare, işaret, soğuk ve bir tür ot olarak ifade edilebilir.

Araz İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Araz adını çocuklarına vermek isteyen kişilerin en fazla merak etmiş olduğu sorulardan bir tanesi de ismin Kur’an’da yer alıp almadığı olmaktadır. Araz adı de Kuran’da geçen bir isim değildir. Araz adı Kuran’da geçen bir isim olmamasına karşın haiz olduğu anlamlar güzeldir. İsimlerin anlamının güzel olması sebebiyle de küçüklere Araz isminin verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Adam evlatları için Araz isminin tercih edilebileceği bilinmektedir.

Araz İsmi TDK Lügat Anlamı Nedir?

Türk dil kurumuna nazaran Araz isminin çeşitli anlamlara haiz olduğu bilinmektedir. Araz adı, esenlik ve mutluluk anlamlarına gelmektedir. Emare ve işaret anlamında kullanıldığını söylemek de mümkündür. Bununla beraber Araz, bir ot çeşidi olarak da ifade edilebilir. Araz isminin haiz olduğu çeşitli anlamların bulunmuş olduğu ve cümlelere nazaran anlamın değiştiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu