Tüm Yazılar

Asena İsminin Anlamı Nedir? Asena İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Asena İsminin Anlamı Nedir? Asena İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Asena İsminin Anlamı Nedir?

Mitolojik bir tarihe dayanması ile beraber, Asena adı en güzel adlardan biridir. Bilhassa Türk mitolojisinin bir parçası olarak Asena, efsanevi bir dişi kurttur. Bununla birlikte Asena adı taşımış olduğu güzel ve kıymetli anlamı ile güzel okunuşu doğrusunda kız evlatları için oldukca fazla değerlendirilir. Ek olarak isteğe bağlı olarak hem tek başına hem de başka isimlerle de güzel halde bir araya getirilebilir. Eski zamanlarda Açina olarak malum Asena adı, vakit içinde değişiklik göstererek günümüzdeki bu haline gelmiştir.

Asena İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Oldukça eski bir döneme uzanan mitolojik bir isim olarak değerlendirilen Asena adı, Kur’an-ı Kerim’de yer almaz. Bilhassa Türk tarihinin mühim bir mitolojik yanına yansıtan Asena adı, dişi kurt olarak değerlendirilir. Bu doğrultuda oldukça mühim ve kuvvetli bir öykü haiz olması ile beraber, bu anlamı doğrultusunda kız evlatları için öne çıkar.

Asena İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu dahilinde Asena adı Türk mitolojik zamanı üstünden bir anlama haizdir. Bu anlamı ise mitolojik tarihte mühim bir rol oynayan dişi kurt olarak ön plana çıkar. Geçmişten günümüze uzanan birçok değişik hikayesi bulunduğunu ifade etmek mümkün. Böylece taşımış olduğu kuvvetli ve güzel anlamları ile beraber kız çocuklar için mükemmel bir isim olarak günümüzde değerlendirilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu