Tüm Yazılar

Asil İsminin Anlamı Nedir? Asil İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Asil İsminin Anlamı Nedir? Asil İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Asil İsminin Anlamı Nedir?

Değişik biçimlerde ele alınması ile birlikte asil adı anlatılır.

– Sağlam
– İyice kökleşmiş
– Yüksek duygularla hareket eden
– Kendi kendine hareket
– Soyu, sopu belli olan

Bu şekilde yukarıdaki anlamları doğrultusunda yaygın kullanılan güzel adlardan biridir. Daha doğrusu hem isim olarak günlük hayatta kullanılır hem de kelime anlamı doğrultusunda da gene değerlendirilir.

Asil İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Kökeni Arapça olarak ön plana çıkan aslolan adı, adam çocuklar için kullanılan hususi adlardan biridir. Bununla birlikte Asil adı Kur’an’da yer almayan adlar içinde bulunur. Genel anlamda adam çocuklar için kullanımı bile kız evlatları adına da öne çıkan bir isimdir. Bununla birlikte merak edenler için Kur’an-ı Kerim’de geçmeyen bir isim olarak öne çıkar. Hem okunuşu hem de anlamı ve söylenişi kapsamında kıymet gören, sevilen adlar içinde geliyor.

Asil İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu üstünden ön plana çıktığında Asil adı, daha oldukca soyu, sopu belli olan şeklinde değerlendirilir. Bu durum köklü bir geçmişe haiz olan bir aileden ya da bir gruptan gelen şahıs ve kişiler ifade eder. Bununla birlikte sağlam ve iyice kökleşmiş benzer biçimde anlamlar doğrultusunda kullanılan bir isimdir. Adam evlatları için kullanılan ve sevilen adlar içinde gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu