Tüm Yazılar

Ayça İsminin Anlamı Nedir? Ayça İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Ayça İsminin Anlamı Nedir? Ayça İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ayça İsminin Anlamı Nedir?

Ayça kız çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Türkçe olan Ayça isminin anlamı değişik şekillerde açıklanmaktadır. Ayça adı ayın yeni doğduğu günlerdeki şekli anlamına gelmektedir. Bununla birlikte ayça adı yeni ay ya da hilal manasına da gelmektedir. Ayça siminin öteki anlamları ise şu şekildedir:

– Minare külahları ile birlikte cami kubbelerine yerleştirilen Hilal biçimindeki süs.
– Ay kadar güzel, aydınlık.

Ayça adı bu anlamlar ile beraber kız çocuklarına verilmektedir. Bilhassa kökeni Türkçe olması sebebiyle geniş Türk evveliyatına uzanmaktadır. Geçmiş yıllardan günümüze kadar yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Ayça Kur’an’da Geçer mi?

Yeni doğacak bebeklerine verilecek isimlerde anne ve babalar pek oldukça özelliğe dikkat etmektedir. Bunlardan birisi ismin anlamı, diğeri ise Kur’an’da geçip geçmediğidir. Bu adlardan birisi de Ayça ismidir.

Kur’an’a bakıldığında Ayça isminin geçmediği görülmektedir. Fakat Kur’an’da geçmese de Ayça isminin kız çocuklarına verilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Ayça İsmi TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu sözlüklerinde lügatımızda kullanılan sözcüklerin anlamlarının yanı sıra adların anlamlarını da bulmak mümkündür. Bu adlardan birisi olan Ayça isminin anlamı TDK sözlüklerinde yer almıştır. Ayça isminin Türk Dil Kurumu sözlüklerinde anlamı şu şekilde açıklanmaktadır:

– Hilal
– Bayrak ve sancak direklerinin tepesindeki pirinçten yapılmış ay yıldızlı süs, evren.

Türk Dil Kurumu sözlüklerinde Ayça adı bu anlamlarda belirtilmektedir. Sizlerde Ayça isminin anlamlarını öğrenerek kız çocuklarınıza bu adı koyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu