Tüm Yazılar

Batın İsminin Anlamı Nedir? Batın İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Batın İsminin Anlamı Nedir? Batın İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Batın İsminin Anlamı Nedir? 

El- Batın olarak geçen Batın adı, Tanrı’ın adları içinde yer alır. Gizli saklı ve görünmeyen manasını taşımaktadır. Bununla beraber göz ile algılanamayan anlamında da kullanılmaktadır. Yarattıklarına her türlü nimeti bahşeden anlamına gelen el- Batın adı ufaklıklara verilmesi için uygun adlar içinde değildir. Sadece gene de verilmek istenirse başına ”Abd” eki getirilerek kullanılabilir.

Batın İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Batın adı, Kur’an’ı Kerim’de bulunan ayetlerde yer almaz. Sadece bu ismin anlamında taşınan özellikler yalnızca Tanrı’a özgü ayrıcalıklar olduğundan yeni doğan bebeklere Batın isminin verilmesi İslami açıdan uygun olmaz. Arapça kökenli olan bu ismin ufaklıklara verilmesi önerilmez.

TDK Lügat Anlamı Nedir 

Batın kelimesi, dilimize Arapçadan geçen bir kelimedir. Tanrı’ın adları içinde olduğundan oldukça sık kullanılan kelimelerden birisidir. Arapça kökenli olan Batın İsminin TDK’ye bakılırsa anlamı şu şekilde geçmektedir.

– İç

 

– Karın

 

– Gizli saklı, görünmeyen

 

– Dönem

 

El-Batın Ne Demek?

 

 El- Batın, gizli saklı ve görünemeyen manasına gelmektedir. Bununla beraber vakit ve mekandan arınmış olmak anlamına gelir. Tanrısal bir anlamı olduğundan ufaklıklara verilmesi İslami açıdan uygun görülmemektedir. Sadece günümüzde adam ufaklıklara verilen Batın isminin önüne Abd eki getirilmesi ile kullanılması gerekir. Bu şekilde Abdülbatın şeklinde isim verilebilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu