Tüm Yazılar

Begüm İsminin Anlamı Nedir? Begüm İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Begüm İsminin Anlamı Nedir? Begüm İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Begüm İsminin Anlamı Nedir?

Begüm adı zamanı açıdan mühim bir yer tutarken, iki değişik şekilde ele alınır ve anlatılır. Bunlardan biri Prenses ve bir diğeri ise hanım hükümdardır. Tarihte hükümdarlık gerçekleştirmiş ya da prenses olmuş hanımefendileri ifade etmek için kullanılan bir sözcüktür. Günümüzde hala geçerliliğini korumuş olan bu güzel isim, kız evlatları için oldukça hoş bir karşılık sunuyor.

Begüm İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Begüm adı Arapça olmamakla birlikte, Farsça ve Türkçe şekilde ortak olarak kökeni öne çıkar. Bu doğrultuda Kur’an-ı Kerim’de yer almayan bir isimdir. Okunuşu ve bununla beraber anlama ile kıymet gören bu güzel isim, zamanı açıdan da gene mühim bir yer taşır. Merak edenler için ise Kur’an’da yer almaz.

Begüm İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu üstünden bakılmış olduğu süre Begüm adı hem prenses hem de hükümdar hanım olarak anlatılır. Her iki anlam kapsamında asil hanımefendileri gösteren bir anlama haizdir. O yüzden zamanı açıdan geçmiş dönemde hükümdarlık gerçekleştirmiş hanımefendileri ifade etmek için kullanılır. Bununla birlikte prensesleri ifade etmek amaçlı değişik kültürlerde kullanılan bir isimdir. Süre içinde ise evrilerek günümüze kadar ulaşmış haliyle, kız evlatları adına kullanılan bir isim haline gelmiştir. Anlamı üstünden kız çocuklar için en ilgi gören ve kıymetli adlardan biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu