Bir rüya gerçek oluyor! Yetkililer gece olsa bile güneş enerjisi üretmenin yolunu buldu

Avustralyalı araştırmacılar, güneş enerjisinin gece de üretilebileceğini kanıtlayarak yenilenebilir enerji teknolojisinde bir çığır açtılar. ACS Photonics dergisinde gösterilen ve Salı günü kamuoyuna duyurulan araştırma, Avustralya’nın Yeni Cenup Galler Üniversitesi’nde (UNSW) bir araştırma ekibi tarafınca gerçekleştirildi. Ekip, bulguların bigün daha büyük bir ölçekte enerji yakalayabilecek daha verimli cihazlar üretmenin ilk adımı bulunduğunu ileri sürdü. Araştırmacılar, güneş battıktan sonrasında bile, Dünya’nın kızılötesi radyant ısısının elektrik üretmek için kullanılabileceğini, bunun da “termal ışınım yürüyerek diyot” isminde olan ve kızılötesi ışık yayarak elektrik üretebilen yarı iletken bir aygıt geliştirmelerine izin vereceğini söylemiş oldu.

“SICAKLIK FARKI ELEKTRİK ÜRETMEMİZE İMKAN TANIYOR”

Ekibin lideri olan Doçent Ned Ekins-Daukes ise mevzu hakkında yapmış olduğu açıklamalarda, “Termal görüntüleme kamerası ile geceleri ne kadar ışınım bulunduğunu görebilirsiniz. Sadece bunlarla görünür dalga boylarında değil, yalnız kızılötesi ışınım görülebilir” dedi. Gece görüş gözlüklerinde bulunan malzemelerden oluşan termal ışınım yürüyerek diyot, kızılötesi termal ışınım emisyonunu yakalayarak elektriğe dönüştürebiliyor. Ekins-Daukes, bu prosesin sonuçta hala gündüzleri Dünya’ya çarpan güneş enerjisini kullandığını ve aynı enerji radyasyonunun geceleri soğuk uzaya kızılötesi ışık şeklinde yansıdığını söylemiş oldu. Ekins-Daukes, konuşmasının devamında “Tıpkı güneş pillerinin oldukça sıcak güneşten gelen güneş ışığını emerek elektrik ürettiği benzer biçimde, termal ışınım yürüyerek diyotlar da daha soğuk ortamlara kızılötesi ışık yayarak elektrik üretiyor. Her iki durumda da ısı farkı elektrik üretmemize olanak sağlıyor” dedi.

“GÜNEŞ ENERJİSİ RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRME YÖNÜNDEYİZ”

Araştırmacılar, çalışmanın termal ışınım yürüyerek diyotlardan elektrik üretilebileceğini “açık bir halde” kanıtladığını sadece bu aşamada üretilen elektrik miktarının düşük bulunduğunu ve güneş panellerinin verdiği miktarın ortalama yüz bin kat daha azca bulunduğunu kaydetti. Yazının eşyazarı Michael Nielsen, “Güneş pillerinin iyi mi tasarlanıp optimize edileceğine dair bilgimizden yararlanarak ve mevcut orta kızılötesi fotodetektör topluluğundan araç-gereç ödünç alarak, geceleri güneş enerjisi rüyasını gerçekleştirme yönünde hızla ilerlemeyi umuyoruz” dedi.

Xinhua / Dünya

Teknoloji Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.