Tüm Yazılar

Bir sır daha çözüldü: Sivrisinekler insanları iyi mi buluyor?

Bir sır daha çözüldü: Sivrisinekler insanları nasıl buluyor?

Euronews’in haberine nazaran; sivrisineklerin insan kokusunu algılayabilme becerisini araştıran bilim adamları, onlarda öteki hayvanlardan değişik olarak her nöronda oldukça sayıda değişik koku reseptörü bulunduğunu keşfetti.

Bilhassa yazları ne kadar tedbir alınırsa alınsın sivrisinekler bir yolunu bulup insanları ısırabiliyor.

Bilim adamları Cell bilim dergisinde önceki gün piyasaya çıkan yeni bir makalede, sivrisineklerin insanları tespit edebilme kabiliyetinin arkasındaki mekanizmayı ortaya koydu.

Araştırmacılara nazaran, sivrisinekler insanoğlu tarafınca yayılan ısı ve karbondioksit karışımı vücut kokusunu takip ederek yeni besinlerinin yerini bulabiliyor. Bir çok hayvan her tip kokuyu algılayabilen belirli bir nöron grubuna sahipken sivrisinekler birden fazla yolla koku alabiliyor.

Araştırma ekibinden Boston Üniversitesi Biyoloji kısmı Destek Doçenti Meg Younger, “Öteki hayvanlarla karşılaştırdığımızda sivrisineklerin karşılaştıkları kokuyu idrak etme şekillerinde belirgin farklar bulduk.” şeklinde konuşuyor.

Meg Younger ek olarak, “Sarı Humma Sivrisineği insanları ısırma mevzusunda uzmanlaşmış bir sinek türü. İnsanlar daima temiz suya yakın olmuştur ve sivrisinekler yumurtalarını temiz suya bırakır. Dolayısıyla onlar için mükemmel birer besiniz. Onların da insanları bulma dürtüsü son aşama kuvvetli.” ifadelerini kullandı.

Koku reseptörleri çıkarılsa da insan kokusunu alıyorlar

Araştırmacılar, sivrisineklerin genomlarından insan kokusunu algılayan protein ailesinin tümünü çıkardıktan sonrasında bile bir halde insanları tespit edebildiğini görmüş oldu.

Ekip sonrasında, sivrisineklerin çevredeki kimyasallara bağlanan ve nöronlar vasıtasıyla beyne sinyal veren antenlerindeki koku reseptörlerini inceledi.

Younger bulguları şu şekilde deklare etti: “Sivrisineklerin koku alma duyusunun merkezi dogmasını izleyeceğini düşündük, bu da her nöronda yalnızca bir tür reseptör olmasını gerektiriyordu. Sadece bunun yerine aynı nörondaki değişik reseptörlerin değişik kokulara tepki verdiğini gördük.”

Buna nazaran, bir ya da daha çok koku reseptörünü kaybeden sivrisinekler gene de insan kokusu algılamaya devam edebiliyor.

Sivrisineklerin insanları tespit içgüdüsü oldukça kuvvetli

Araştırmacılar bu yedek reseptör sisteminin bir tür hayatta kalma mekanizması olarak evrimleşmiş olabileceğini düşünüyor.

Younger, “Sarı Humma Sivrisineği insanları ısırma mevzusunda uzmanlaşmış bir sinek türü. İnsanlar daima temiz suya yakın olmuştur ve sivrisinekler yumurtalarını temiz suya bırakır. Dolayısıyla onlar için mükemmel birer besiniz. Onların da insanları bulma dürtüsü son aşama kuvvetli.” şeklinde konuşuyor.

Araştırmacılar sivrisineklerin beyninin iyi mi çalıştığını anlamanın ısırma davranışlarına müdahale etmede işe yarayacağına inanıyor.

İnsan kokusunun sivrisineklerin antenlerinde ve beyinlerinde iyi mi temsil edilmiş olduğu bilgisinin, onları insanlardan uzak tutmada yeni yöntemler geliştirme noktasında destek olacağı düşünülüyor.

Ek olarak bu bilgiyle insan kokusunu algılayan reseptör ve nöronları hedef alan sinek kovucuların da geliştirilebileceği belirtiliyor.

Araştırmacılar sivrisinekleri insanlardan uzak tutarak sivrisinek kaynaklı sıtma, dang humması ve sarı humma şeklinde hastalıkların önüne geçilebileceğini ümit ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu