Tüm Yazılar

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu kimdir, üstün dereceli kaç kilo kaldırdı? Naim Süleymanoğlu ne vakit ve niçin öldü?

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu kimdir, rekor kaç kilo kaldırdı? Naim Süleymanoğlu ne zaman ve neden öldü?

Onlarca üstün dereceli, madalya ve 9 yaşından itibaren kendisini spora adamasıyla Naim Süleymanoğlu dünyanın takdirini kazanmış bir halterci olarak tarihe geçti. Bir tek spor yaşamı ile değil bununla beraber Bulgaristan Türklerinin maruz kalmış olduğu dünyaya duyurmasıyla da büyük takdir topladı. İşte yılmadan çalışan Süleymanoğlu’nun özetlemek gerekirse yaşamı…

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR? İŞTE HAYATI

23 Ocak 1967 senesinde Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu 3 çocuklu bir ailenin en büyük oğluydu. Türkiye’de halter sporunun sevilmesini ve yayılmasını elde eden Süleymanoğlu, hemen hemen çocuk yaştayken ortaya çıkarıldı.

Ustası Hilmi onun halter kaldırmadaki kabiliyetini fark ettikten sonrasında ailesinden izin alarak halter alanına yönlendirdi ve Kırcaali’de yatılı olarak okumaya başladı. Okulun haricinde kalan zamanlarda tüm yaşamını halter ile geçiren Naim Süleymanoğlu annesinin endişeleri içinde spor kariyerine çocuk yaşlarda başladı.

Yarışmalara katılabilmesi için yaşı büyütülen Süleymanoğlu, Kırcaali’deki başarısı sonrası ulusal takıma çağrı edildi ve Bulgaristan’ı dünya şampiyonalarında temsil etmeye başladı. 16 yaşlarında dünya rekoru kırarak büyük bir başarıya imza atan Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında senenin haltercisi seçildi.

9 yaşlarında başladığı halterde 15 yaşlarında Dünya Gençler Şampiyonası’nda 2 altın madalya aldı. 16 yaşlarında ise gene altın madalya kazanmıştır fakat bu kez üstün dereceli kırarak.

1984’te kendi ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci sporcu olarak tarihe geçti. 84-85 yılları aralığında Bulgaristan’da başlamış olan asimilasyon politikası sonrası Naim Süleymanoğlu olan adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi. O günden sonrasında Türkiye’ye kaçmak ve tekrardan kimliğine dönmek için planlar icra eden Naim Süleymanoğlu 1986’da Avusturalya’da Melbourne Büyükelçiliği’ne sığındı.

Turgut Özal’ın bizzat devreye girmesinin peşinden Türkiye’ye sığınma etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk Hükûmetince Bulgaristan’a 1 milyon 250 bin dolar ödenerek lüzumlu izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kilo koparmada sırasıyla 145, 150,5 ve 152,5 kilo; silkmede 175, 188,5 ve 190 kilo; toplamda da 320, 339 ve 342,5 kilo kaldırdı ve altı dünya, dokuz olimpiyat rekoru kırarak görkemli bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş haricinde ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu. Silkmede kaldırdığı kendi ağırlığının üç katından 10 kilogram fazla olan 190 kilo ile ve bunu başaran dünyadaki tek şahıs olarak tarihe adını yazdırdı. Dünya üstünde bu başarıyı tekrarlayan başka bir halterci hâlen çıkmamıştır.

Naim Süleymanoğlu kimdir?

1992 Barselona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağlamış oldu ve altın madalyayı fazlaca rahat kazanmıştır. Aynı yıl Internasyonal Halter Basın Komisyonu tarafınca “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti.

Başarıları sonrasında Time Dergisi’ne kapak olan ve Birleşmiş Milletler’de konuşma icra eden Naim Süleymanoğlu Bulgaristan Türklerine meydana getirilen zulmü dünyaya söyledi. Bu paylaşım sonrasında büyük baskı altında kalan Bulgaristan, Türkiye’ye göç etmek isteyen Türklere sınır kapılarını açmak mecburiyetinde bırakıldı.

Bu vaka sonrası Naim Süleymanoğlu Bulgaristan Türklerinin ulusal kahramanı olarak anılmaya başlandı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU BOYU

1 metre 47 santimetre olması sebebiyle “cep herkülü” olarak anılan Süleymanoğlu, kısa boyuna karşın kendi ağırlığının 3 katını kaldırarak tarihe geçti ve sayısız üstün derece elde etti. Gençlerde 13 büyüklerde 50 olmak suretiyle toplamda 63 rekorun sahibi olan Süleymanoğlu büyük başarılara imza attı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU REKORU KAÇ KİLO KALDIRDI?

Koparma kategorisinde 152,5 kilo rekoru bulunan Süleymanoğlu, silkme kategorisinde ise 190 kilo rekora haiz. Bu ağırlık o dönemki yarışmada kendi ağırlığının 3 katının 10 kilo fazlası anlamına geliyor. Şu demek oluyor ki 60 kiloya sahiplen 190 kilo kaldırdı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU NEDEN ÖLDÜ?

Siroza bağlı karaciğer yetmezliği bulunan Süleymanoğlu, nakil olmasına karşın ameliyat sonrası oluşan beyin kanamasına bağlı olarak yoğun bakıma alındı. Uzun süre yoğun bakımda tedavisi devam den Süleymanoğlu 18 Kasım 2017’de yaşamını yitirdi.           Süleymanoğlu’nun cenazesi 19 Kasım’da Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

 Naim Süleymanoğlu’nun vefatının ardından hastaneden açıklama geldi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu