CHP’nin çağrısıyla olağanüstü toplanan Meclis, yeterli sayıya ulaşamadı! Oturuma AK Parti, MHP ve HDP katılmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti görüşmek üzere Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Olağanüstü toplantı için Meclis Genel Kurul’unda oylama yapıldı. AK Parti MHP ve HDP’nin katılmadığı Genel Kurul’da yapılan oylamada ise toplantı yeter sayısı olan 200’e ulaşılamadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Genel Kurul’a gelerek yoklamaya katıldı. İYİ Parti, Demokrat Parti ve Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri de Genel Kurulda hazır bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bazı AK Parti milletvekillerinin de Genel Kurula girdiği ancak yoklamaya katılmadığı gözlendi.

Kılıçdaroğlu, toplantının açılamamasının ardından kulisten çıkarken gazetecilerin soruları üzerine şu açıklamayı yaptı: “Sağlıkta şiddet Türkiye’nin temel sorunlarından bir tanesidir. Bu sorunu çözecek olan organ Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. TBMM’yi bu acı olayları engellemek açısından, önlemek açısından göreve davet ettik. CHP olarak, İYİ Parti olarak, Demokrat Parti olarak arkadaşlar buradalardı. Hepimiz görevimizi yaptık. Parlamentoyu işlevsiz kılan iki organ, iki temel kurum; AK Parti ve MHP gelmedi. Bundan sonra olacak olan tüm negatif olayların sorumlusu da onlardır.”

Diğer yandan yeterli çoğunluk sağlanamadığı için Meclis daha önce açıklanan tarih olan 1 Ekim 2022’de toplanmak üzere tatile girdi.

Barış Yahya Çinçin
Barış Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com – Politika

Politika Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.