Tüm Yazılar

Cihat Ne Demek, Tdk Lügat Anlamı Nedir? Cihat Etmek Ne Demek?

Cihat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Cihat Etmek Ne Demek?

Cihat Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?

Cihat, Arapça kökenli bir sözcüktür. Cihat kelimesinin TDK lügat anlamı din uğruna verilen cenk ya da taraflar anlamındadır. Bilhassa günümüzde makalelerde ya da internette Cihat kelimesi ile sıkça karşılaşmak mümkündür. Cihat kelimesi İslam uğuna meydana getirilen savaşları anlatmak için kullanılan bir kelimedir.

Cihat Etmek Ne Demek?

Cihat etmek din için savaşmak ya da savaşım etmek anlamına gelir. Arapça kökenli bir kelime olan Cihat geçmişte din uğruna meydana getirilen savaşları anlatmak için kullanılır. Ek olarak tarih süresince din için meydana getirilen savaşlar için de cihat savaşı denmektedir. Cihat etmek de din uğruna cenk yapmak ya da cenk etmek anlamlarına gelir.

Cihat Kelime Anlamı Nedir?

Cihat kelimesi anlam olarak din uğruna savaşma anlamına gelmektedir. Arapça chd kökünden gelen Cihat kelimesi Arapçadaki anlamıyla savaşım, çaba ya da çaba anlama gelir. Arapça bir sözcük olan cahd kelimesi dilimize Cihat olarak geçmiştir. Cihat kelimesinin anlamı da çaba etme, çabalama anlamındaki cahd kelimesi ile aynıdır. Cihat kelimesi tarihte ilk kez 1360 senesinde Danişmendname eserinde yer almıştır.

Cihat Kur’an’da Hangi Anlamda Kullanılır?

Cihat Kur’an’da tüm ayetlerde çabalamak, çaba etmek ya da savaşım etmek anlamlarında kullanılır. Kur’an-ı Kerim’de Cehede fiilinden türemiş olan kelimeler tüm ayetlerde Cihat anlamında kullanılmıştır. Tanrı yolunda çalışmak, din uğruna savaşmak durumlarında Cihat kelimesinin kullanımı doğrudur. Osmanlı Devletinde Cihat anlayışı İslam uğruna verilen cenk anlama gelir. Müslümanlar İslam uğruna verdikleri savaşlarda cihat savaşı vermiş olurlar. Din uğruna ya da din için verilen savaşlar için cihat kelimesi kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu