• 0541 695 9034
  • İstanbul / Üsküdar
 Core Web Vitals Güncellemesi Nasıl Etkiledi? » SEO Hocası

Core Web Vitals Güncellemesi Nasıl Etkiledi? » SEO Hocası


core web vitals

Google, daha önce Mayıs ayında uygulanacağını söylediği ve çoğu SEO uzmanı ve web site sahibi tarafından beklenen Core Web Vitals algoritma güncellemesinin bir kısmını, 2021 yılının Haziran ayında işleme aldı.

Kalan değişikliklerin 2021 yılının Temmuz ayında yapılacağını duyuran Google’ın, şu ana kadar yeni algoritmayla web siteler üzerinde ne gibi değişiklikler yarattığına, yazımızda kısaca göz atalım.

Yeni Güncellemeden En Çok Hangi Siteler Etkilendi?

Yaptığımız gözlem ve detaylı inceleme sonucunda, yeni güncellemenin her web siteyi aynı oranda etkilemediğini gördük. Bazı alanlardaki web sitelerde çok daha fazla olumlu etki yaratırken, bazılarında ise değişiklik yapmadığını ya da olumsuz etkilediğini gözlemledik.

Güncellemeden özellikle bazı sektörler öncelikli olarak etkilenmiş gözükmekte. Bu sektörler arasında en çok olumlu yönde etkilenenler ise tespitlerimize göre “Sigorta, Hukuk ve Araç Kiralama-Araç Sigortası” şirketlerine ait web siteler oldu.

seo güncelleme

Bu sektörlerde sıralama artışı yakalayan domainlerin aynı zamanda bir diğer ortak noktası da, hemen hemen hepsinin yurt dışına ait ve İngilizce içerikli web siteler olması.

Güncellemeyle ilgili başından beri en çok merak edilen bir diğer alan ise e-ticaret siteleri oldu.

E-ticaret siteleri üzerindeki etkiyi detaylı olarak  incelediğimizde, yeni güncellemenin e-ticaret web sitelerini yukarıda bahsettiğimiz alanlardaki web siteler kadar etkilemediğini, arama sonucu sayfalarında yüksek ya da beklenen oranda bir farklılık yaratmadığını gözlemledik.

Peki Core Web Vitals, Türkiye’de Nasıl Bir Etki Yarattı?

Hosting’i Türkiye’de yer alan ve Türkçe içerikli web sitelerde ise güncelleme, yurt dışındaki web sitelere oranla daha farklı ve beklenenin altında sonuç verdi.

Google Search Console ve çeşitli tool(araç)lar üzerinden yaptığımız incelemelerde, hemen hemen tüm web sitelerin “5 Haziran 2021” tarihinde tıklama ve sıralama oranlarının önemli ölçüde düştüğü, ertesi gün tekrardan yükselişe geçtiği fark edildi. Ancak bunun sadece güncellemeye bağlı olup olmadığını bilmemekle birlikte, tüm web sitelerde aynı gün düşüş yaşanması, güncellemeyle ilgili olabileceği sonucunu beraberinde getirdi.

Core Web Vitals, Sıralama Değişikliklerinde Hangi Kriterleri Baz Aldı?

 

core web vitals 1

Google, bu konuda henüz detaylı ve tatmin edici bir açıklama yapmış değil. Ancak kesin bir cevabı olmamakla birlikte, son güncellemeyle Google Search Console üzerindeki “Sayfa Deneyimi Kriterleri“ ve “Mobil Kullanılabilirlik” kavramlarının ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra özellikle de yine Google Search Console üzerinde bulunan “Önemli Web Verileri”, güncellemeyi en çok etkilediğini düşündüğümüz ve Google, baz aldığı kriterleri bize açıklayana kadar en çok dikkat etmemiz gereken kavram olarak gözükmekte.

Ayrıca detaylı yaptığımız incelemelerde vardığımız bir diğer sonuç, farklı kelimelerde ön plana çıkan sayfaların, artık o kelimelerde genel olarak sıralama almaması oldu.

Örneğin; SEO üzerine açılmış bir web site, önceden “doktor” anahtar kelimesi üzerinden trafik alıyorsa, yeni güncellemeyle artık sıralama almamaya ya da çok daha düşük sıralama almaya başladı.

Tüm Değişiklikleri Özetleyecek Olursak;

  • Yeni algoritma güncellemesi, her sektöre aynı oranda etki etmedi. Aynı zamanda yurt dışındaki web sitelere etkisi çok daha fazla oldu.
  • Yeni güncellemenin hangi kavramları baz aldığı hala tam olarak bilinmemekte. Temmuz ayında güncellemenin tamamlanmasıyla, tam anlamıyla etki eden faktörlerin belirlenebileceğini düşünüyoruz.
  • Şu anki noktada, Google Search Console üzerindeki “Önemli Web Verileri” raporu büyük önem taşımakta. Ayrıca “Mobil Kullanılabilirlik” ve “Sayfa Deneyimi” de üzerinde durulması gereken bir diğer kavramlar.

Önemli Web Verileri Neleri İçerir

algoritma

 

  • Largest Contentful Paint (LCP): Sayfaya girdiğimiz andan itibaren, sayfanın telem içeriğinin tamamen yüklenme süresini ölçer.
  • First Input Delay (FID): Kullanıcının sayfayla etkileşime geçme süresini ölçer. Örnek olarak; kullanıcının bir butona basması ve yanıt alma süresi.
  • Cumulative Layout Shift (CLS): Web siteye gelen kullanıcıların, beklenmeyen düzen kaymalarını yaşama sıklığını ölçer.

Önemli web verilerinin ve Google Core Web Vitals Algoritmasının detaylarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

https://www.seohocasi.com/core-web-vitals-nedir/

Benzer Yazılar
WebP ve WebM Nedir? Nasıl Kullanılır? » SEO Hocası

Günlük hayattaki ihtiyaçlarımızın ve beklentilerimizin artması bizim bilgiye daha hızlı daha hızlı erişmek istememize sebep olmaktadır. Tıpkı bunun gibi...

devamı
SERP Nedir, SERP Özellikleri Nelerdir? » SEO Hocası

SERP Nedir? Orijinal adıyla “ Search Engine Result Page “, kelimelerinin baş harflerinden oluşan SERP, Türkçe karşılığı ile Arama...

devamı
Florida Güncellemesi » SEO Hocası

  Florida 2 olarak adlandırılan çekirdek algoritma güncellemesi, Google tarafından da doğrulanmıştır. Dikkatleri üzerine çeken ve akıllarda pek çok...

devamı
Yorumlar
Yorum Gönder