Tüm Yazılar

Cuma hutbesi 23 Eylül 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu helal kazanç ve alın teri

Cuma hutbesi 23 Eylül 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin konusu helal kazanç ve alın teri

Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta Cuma hutbesi için ayrı bir mevzu belirliyor. Bu hafta hutbenin mevzusu ise “ilim” olarak seçildi. İşte o hutbe…

CUMA HUTBESİ 23 EYLÜL 2022 DİYANET: HELAL KAZANÇ VE ALIN TERİ

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şu şekilde buyuruyor: “Tanrı’ın size verdiği helal ve temiz rızıklardan yiyin ve inanç etmiş olduğunuz Tanrı’ın yasaklarından sakının.”
Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s) şu şekilde buyuruyor: “Dürüst ve güvenilir tüccar, peygamberler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir.”

Aziz Müminler!

“Rezzâk” olan Rabbimiz, kullarına sayısız nimetler bahşetmiştir. Helal ve temiz rızık ardında koşmayı, haramlardan ise sakınmayı emretmiştir. Helalinden kazanmak için emek sarf etmeyi, alın teri dökmeyi öğütlemiştir. Nitekim O, Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyurmuştur: “Rızkınızı Tanrı katında arayın, O’na kulluk edin, O’na şükredin; sonunda O’na döndürüleceksiniz.”

Kıymetli Müslümanlar!

Helal kazanç; el emeği ve göz nuruyla elde edilmiş nimetin “en hayırlı lokma” bulunduğunu algı etmektir. Ölçüyü ve tartıyı eksiksiz yapmak, söz ve davranışlarda dürüst hareket etmektir. Helal kazanç, işinin hakkını vermek, işçinin hakkını alın teri kurumadan ödemektir. Kul ve kamu hakkına riayet ederek kazancı ve ömrü bereketlendirmektir.

Helal kazanç, maddi yönden yükselirken, tinsel olarak tükenmemektir. Hırs ve tamahın esiri olmamak, boynunda hiçbir kulun vebalini taşımamaktır. Helal kazanç, yalan, hile ve aldatmadan kaçınmak, haram lokmayı, mideyi yakıp kavuran bir kor benzer biçimde görmektir.

Kıymetli Müminler!

Ne acıdır ki çağıl zamanlar iş ve tecim ahlakını da negatif etkiliyor. Dürüst, güvenilir, helal-haram hassasiyeti olan, işinin ve işçinin hakkını gözetenlerin sayısı elbet çoğunlukta. Sadece bunun yanında yalnız maddiyat odaklı düşünenlerin, daha çok kazanmayı yaşamın gayesi sananların sayısı da artıyor. Emek verme ve ticaretin de bir sınav, işini layıkıyla yapmanın da bir yakarma olduğu kimi zaman göz ardı ediliyor.
Hâlbuki İslam, boğazımızdan geçen her bir lokmanın helal ve meşru olmasını imanımızın bir gereği olarak görür. İçki ve ticaretinden, içinde kumar olan tüm oyunlardan, faizin her çeşidinden, hırsızlık, rüşvet, tefecilik, kamu malını üstüne geçirmek, stokçuluk ve karaborsacılık benzer biçimde her türlü haramdan şiddetle kaçınmamızı emreder. Unutmayalım ki kim helalinden kazanıp helal yollarda harcarsa ibadeti kabul, duası makbul olur. Kazancı bereketle, hanesi huzurla dolar. Sonunda Tanrı’ın rızasına ve cennetine nail olur. Kim de yediğine, içtiğine, giydiğine haram bulaştırırsa malının bereketi azalır. Kazandığını zannederken aslına bakarsak kaybeder. Dünya saadeti yok olur, ahirette ise cehennem azabına duçar olur. Nitekim Tanrı Resûlü (s.a.s) şu şekilde buyurmaktadır: “Haramla beslenen vücudun layık olduğu yer sadece cehennemdir.”

Aziz Müslümanlar!

Hayatımızın her alanında olduğu benzer biçimde iş ve tecim hayatımızı da doğruluk ve dürüstlük üstüne inşa edelim. Tanrı’ın koyduğu helal-haram sınırlarını hakkıyla koruyalım. Helalinden kazanalım, helalinden üretelim, helalinden yiyelim ve helalinden harcayalım. Geçici dünya malını, kalıcı ahiret saadetine tercih etmeyelim.
Hutbemi Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in şu uyarısıyla bitiriyorum: “Kıyamet gününde insanoğlu, malını nereden kazandığından ve nereye harcadığından hesaba çekilmedikçe Rabbinin huzurundan hiçbir yere kımıldayamaz.”

Muhterem Müslümanlar!

Bu hafta başı itibariyle Kur’an kurslarımız eğitim öğretime adım atmıştır. 4-6 yaş grupları ve yoğunlukla hanım kardeşlerimizin katılmış olduğu gereksinim odaklı Kur’an kursu kayıtlarımız devam etmektedir. Yakınlarınıza duyurmanızı hatırlatır, başarı göstermiş ve verimli bir dönem olmasını Yüce Tanrı’tan niyaz ederim.

Cuma namazı kaç dakika sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresiyle ilgili detaylar...

Cuma namazı kaç dakika sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresiyle ilgili detaylar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu