Tüm Yazılar

Cuma hutbesi 26 Ağustos 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu ne?

Cuma hutbesi 26 Ağustos 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin konusu ne?

Her hafta olduğu benzer biçimde Cuma hutbeleri Müslümanlar tarafınca günün en oldukca dört gözle beklenen mevzuları içinde yer ediniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca hazırlanan Cuma hutbesi bu hafta perşembe günü yayımlandı. Camide imamlar tarafınca okunacak hutbesinin mevzusu vatandaşlar tarafınca sorgulanıyor.

26 AĞUSTOS CUMA HUTBESİNİN KONUSU

Bu haftaki Cuma hutbesinde zaferlerle anılan Ağustos ayı içinde kutlayacağımız Malazgirt Meydan Muharebesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı zamanı ve önemi mevzularından bahsedilecek. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 26 Ağustos 2022 tarihindeki ve “Zaferlerimizin Ardındaki Ruh ve Mana” temalı cuma hutbesi.

ZAFERLERİMİZİN ARDINDAKİ RUH VE MANA

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şu şekilde buyuruyor: “Ey inanç edenler! Eğer siz Tanrı’ın dinine yardım ederseniz, Tanrı da size yardım eder ve ayaklarınızı durağan(durgun) kılar.”1

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şu şekilde buyuruyor: “Kim Tanrı’ın dini en üstün olsun diye savaşım ederse o Tanrı yolundadır.”2

Aziz Müminler!

İçinde bulunduğumuz Ağustos ayı, şanlı tarihimizdeki nice zaferlere şahitlik etmiştir. Her yıl bu ayda hepimiz, tarihimize damga vuran eşi olmayan zaferleri hatırlarız. 26 Ağustos 1071 tarihinde Anadolu’yu İslâm’a açan ve milletimize yurt kılan Malazgirt Meydan Muharebesi’ni düşünürüz. 30 Ağustos Zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni anarız.

Kıymetli Müslümanlar! Tarih süresince bizleri zaferden zafere koşturan, bizlere haiz olduğumuz o çok büyük ruhu kazandıran, “Din-i Mübin-i İslâm”a olan bağlılığımızdır. O halde, ecdadımızın tarihe altın harflerle yazdığı zaferlerden biz müminlere düşen en mühim vazife, aynı inanç ve teslimiyete haiz olmaktır. Tanrı’a sarsılmaz bir imanla bağlanmak, salih amel, güzel terbiye, sabır ve sebatla O’nun yolunda savaşım etmektir. İşte o süre Tanrı’ın yardımı daima bizimle birlikte olacaktır. Ne zaman dara düşüp ” Tanrı’ın yardımı ne süre?” diye yakarışta bulunsak, Yüce Rabbimizin, “Tanrı’ın yardımı yakındır.”3 müjdesiyle ruhlarımız sekinete erecektir.

Kıymetli Müminler!

Tarih bir milletin hafızasıdır. Bir tek mazisi değil, yarınlarının inşasıdır. İbret nazarıyla okunduğunda tarih, milletlere bir pusula benzer biçimde yön gösterir, doğrultu çizer. Tarihimizdeki zaferler de, bizi biz icra eden, millet icra eden değerlere haiz çıkmayı öğütler bizlere. Rahatlık ve itimat içinde yaşadığımız vatanımızı, canımızdan aziz bilmeyi öğretir. Varlığımızı ve birliğimizi, kardeşliğimizi ve muhabbetimizi koruma bilinci aşılar. Aynı inanç, aynı ruh ve aynı mefkûreye haiz olduğumuz müddetçe aşamayacağımız hiçbir engelin, kazanamayacağımız hiçbir mücadelenin olmadığını hatırlatır her birimize.

Aziz Müslümanlar!

Geçmişteki zaferlerimizi yâd etmek elbet değerlidir. Ecdadımızın hatırasını yaşamak ve gelecek nesillerimize aktarmak elbet kıymetlidir. Sadece bundan daha da mühim olan tarihimizin bizlere yüklediği sorumlulukların idrakinde olmaktır. Necip milletimizin, İslam âleminin ve tüm insanlığın iyiliği, huzuru ve barışı için elimizden geleni yapmaktır. Maneviyatımızla beraber maddi sebepleri de seferber etmektir. Bilim, iktisat ve teknoloji benzer biçimde alanlarda her türlü üstünlüğü elde etmek için var gücümüzle çalışmaktır. Sadece o süre Tanrı’ın adını yeryüzüne başat kılabilir, hak ve hakikati, iyilik ve adaleti, şefkat ve merhameti dünyanın dört bir köşesine taşıyabiliriz. Şanlı ecdadımızın emanetine hakkıyla haiz çıkabiliriz.

Bu vesileyle Hz. Âdem (a.s)’dan günümüze kadar Tanrı’ın dinini yüceltme uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.

1 Muhammed, 47/7.
2 Buhârî, Tevhîd, 28.
3 Bakara, 2/214.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Hayırlı Cumalar, resimli Cuma mesajları, sözleri

Hayırlı Cumalar, resimli Cuma mesajları, sözleri


Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Cuma namazı kılınışı bilgileri Diyanet! Cuma namazı niyeti...

Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Cuma namazı kılınışı bilgileri Diyanet! Cuma namazı niyeti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu