Tüm Yazılar

Cuma hutbesi 9 Eylül 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu ‘ilim’

Cuma hutbesi 9 Eylül 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin konusu ‘ilim’

Diyanet İşleri Başkanlığı her hafta Cuma hutbesi için ayrı bir mevzu belirliyor. Bu hafta hutbenin mevzusu ise “ilim” olarak seçildi. İşte o hutbe…

CUMA HUTBESİ 9 EYLÜL 2022 DİYANET: İLİM BİR NURDUR


Muhterem Müslümanlar!

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Mescid-i Nebevî’de biri yakarma ve niyazda bulunan, diğeri ilimle meşgul olan iki grup görmüş oldu. Her iki grubun da hayır suretiyle bulunduğunu söylemiş oldu. Peşinden إِنَّمَا بُعِثْتُ مُعَلِّماً “Ben sadece bir muallim olarak gönderildim.” buyurarak ilimle meşgul olanların yanına oturdu.

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam ilme ve irfana, bilgiye ve hikmete büyük ehemmiyet verir. اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذ۪ي خَلَقَۚ  “Yaratan Rabbinin adıyla oku!”  direktifiyle başlamış olan ilk vahiy, bizleri kâinatı ve tüm varlığı vahyin ışığında okumaya ve anlamaya çağrı eder. “De ki: Asla bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”  ayet-i kerimesi, ilmin ve âlimin Tanrı katındaki kıymetini gösterir. Rabbimizin kalem üstüne yemin etmesi, Kur’an-ı Kerim’de “Kalem” ismiyle müstakil bir sûrenin bulunması da hanım adam her mümin için ilmin ve bilginin ne denli kıymetli olduğuna işaret eder.

Kıymetli Müslümanlar!

İlim, insanlığa her alanda rehberlik eden oldukca kıymetli bir hazinedir. Zira insan, kendini ilimle bilir. Rabbini ilimle tanır. Tanrı’ın mesajlarını ilimle anlamış olur. Varlığın amaç ve hikmetini ilimle kavrar. Nefsini ilimle terbiye eder. Hakkı, adaleti, ahlakı, fazileti ve gerçeği ilimle öğrenir. Yaratıcısına karşı sorumluluklarını ve kulluk görevlerini ilimle yerine getirir.

Kıymetli Müminler!

İlmin aslolan sahibi Yüce Tanrı’tır. Tanrı Teâlâ, insanı yaratmış, ona bilmediklerini öğretmiştir. İlim eğitim etmenin amacı da Cenâb-ı Hakk’ı tanımak, rızasını kazanmak ve insanlığa yararlı olmaktır.   Bu gayelerden yoksun bir ilim insanlığa sulh ve rahatlık değil harp ve yıkım getirir. Nitekim Resûlüllah (s.a.s) Cenâb-ı Hakk’a şöyleki yakarma etmiştir: “Tanrı’ım! Yarar vermeyen ilimden sana sığınırım.”  “Tanrı’ım! Bana öğrettiklerinle beni faydalandır. Yarar verecek bilimsel bana öğret ve ilmimi artır.”

Aziz Müslümanlar!

Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyleki buyurmuştur: “Kuşkusuz âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler miras olarak ne altın ne de gümüş bırakmışlardır; onların bıraktıkları yegâne miras ilimdir.”  O halde Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in mirasına haiz çıkalım. İlmi, Hakk’ın sevgisini kazanmak için talep eden ve bildiğiyle amel edenlerden olalım. Yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızın ilim, irfan, hikmet ve güzel ahlakı kuşanmış bireyler olarak yetişmeleri için çaba gösterelim.

Kıymetli Kardeşlerim!

Gelecek hafta on sekiz milyonu aşkın öğrencimizle üniversite öncesi okullarımız, peşinden da sekiz milyonu aşan öğrencimizle üniversitelerimiz eğitim öğretime başlayacaktır. En büyük zenginliğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi ilim, irfan, informasyon, hikmet ve güzel ahlakla yetiştirmek millet olarak en mühim sorumluluğumuzdur. Bu süreçte evimizin de bir eğitim yuvası bulunduğunu unutmayalım. Evlatlarımızdan ilgi ve desteğimizi esirgemeyelim. Onlara okulu, öğretmeni, hocayı, kitabı sevdirelim. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim yılının öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, tüm ailelerimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Hutbemi en güzel muallim olan Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu müjdesiyle bitiriyorum: “Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa Tanrı da ona cennete giden yolu kolaylaştırır.”

Cuma namazı kaç dakika sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresiyle ilgili detaylar...

Cuma namazı kaç dakika sürer, kaçta biter? Cuma namazı süresiyle ilgili detaylar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu