Tüm Yazılar

Dilan İsminin Anlamı Nedir? Dilan İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Dilan İsminin Anlamı Nedir? Dilan İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Dilan İsminin Anlamı Nedir?

Kıymetli bir anlam taşıyan isim olarak öne çıkan Dilan adı, genel anlamda iki değişik kelime üstünden ele alınır ve anlatılır.

– Gönüller
– Yürekler

Bununla beraber kadınlı ve erkekli oynanan bir tür halay oyunu olarak da ön plana çıktığını söylemek gerekir. Kısaca kültürel açıdan da gene bir halk oyunudur. Sadece yürekler ve gönüller kelimeleri doğrultusunda eş anlamlı olarak güzel bir isimdir.

Dilan İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Kız evlatları için son zamanlarda yaygın kullanılan güzel adlar içinde Dilan adı geliyor. Her ne kadar unisex bir isim olarak öne çıksa bile, genel anlamda kız evlatları adına değerlendirilir. Bununla birlikte Dilan adı Kur’an-ı Kerim’de geçmez. Anlamı ve güzel okunuşu doğrultusunda son dönemlerin popüler adları içinde bulunan Dilan adı, Kur’an-ı Kerim’de yer almaz.

Dilan İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Fazlaca iyi bir tarihe ve geçmişe haiz olarak öne çıkan Dilan adı, kız çocuklar için tercih edilecek güzel anlamlara haizdir. Bu bağlamda gönüller ve yürekler kelimeleri doğrultusunda sıcak bir anlam sunar. Bilhassa Farsça kökenli bir isim olması ile birlikte birçok değişik kültürde bu anlamları doğrusunda kullanılmıştır. Günümüzde hala değişik kültürlerde kelime anlamı ile değerlendirilmesinin yanı sıra, Türkçede kız evlatları için ön plana çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu