Tüm Yazılar

Dilruba İsminin Anlamı Nedir? Dilruba İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Dilruba İsminin Anlamı Nedir? Dilruba İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Dilruba İsminin Anlamı Nedir?

Dilruba isim anlamına detaylarıyla bakılacak olursa, Güzel, gönül çelen, ahu, Gönül kapan, Gönül çalan, anlamında kullanılmaktadır. Dilruba adı ses tınısı ve söylenişi bakımından oldukça kulağa hoş gelen ve pozitif yönde duyguları yoğun yaşatan bir isimdir.

Dilruba adı bilhassa Osmanlı imparatorluğu döneminde saray edebiyatı olarak malum Divan edebiyatı dili içinde fazlaca kullanılmıştır. Kuvvetli Duygusal, ince ruhlu, sanatçı ruhlu, sanat içerikli kıymeti yüksek olan, zarif, naif üstün kabiliyeti olan, akıllı, ileri görüşlü, Davranışlarında ölçülü, olması ihtiyaç duyulan ve kesin olarak birden fazla anlam barındırmaktadır. Dilruba, sonsuz aşk anlamına da gelmektedir.

Dilruba İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Dilruba adı Kuran-ı Kerim içindeki sure ve ayetler içinde geçmemektedir. Fakat Dilruba isminin muhteviyatında hoş anlamlar yüklendiği sebebiyle kız çocuklarına isim olarak konulmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Psikoloji de adların insanoğlu üstünde enerji alış verişi olduğu kabul edilmektedir. Bu sebeple anne ve babaların evlatları için anlamları güzel, enerjisi yüksek, motivasyon elde eden adları vermek istemektedirler. Dilruba adı hareketlerinde ölçülü, çekici, hoş görünümlü anlamlarıyla kız evlatları için seçilen ilk olarak tercih edilen adlar içinde yer verilmiştir.

Dilruba İsminin TDK lügat Anlamı Ne Demek?

Dilruba, Gönül çelen, kendine bağlayan, sevgisini sevdiğine tam anlamıyla paylaşan, nazik ve naif anlamlarında kullanılmaktadır. Dilruba hem de en üst makam anlamında da kullanılmaktadır.

Anne ve babaların isim koyarken dikkat etmesi geren en mühim nokta isim koymadan ilkin tercih edilen ismin anlamının araştırılması olmalıdır. Dilruba adı hem kişiye vermiş olduğu pozitif yönde duygular açısından hem de söylenişi bakımından adlar içinde konulması tercih edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu