Diş tedavisi için Türkiye’ye gelen İngiliz’e şok! Acilen ameliyat edildi: Yumruk büyüklüğünde…

İngiltere’den Antalya’daki özel bir hastaneye diş tedavisi için gelen İngiliz vatandaşı Lisa Robinson, beyninde tümör tespit edilmesi üzerine acil ameliyat edildi. Ameliyat masraflarını ödeyemediği için taburcu edilmeyen Robinson, yakınları tarafından masrafın bir kısmının ödenmesiyle 20 gün sonra İngiltere’ye dönebildi.

Abone ol

İngiltere’nin Kuzey Batısında yer alan Consett şehrinde yaşayan 44 yaşındaki Lisa Robinson’ın beyninde, 23 Haziran’da diş implantı yaptırmak için geldiği Antalya’da tümör ve kanama tespit edilmiş ve acilen ameliyata alınmıştı.

“Yumruk büyüklüğünde”
Ameliyatın ardından İngiltere’ye dönen Robinson’ın süreci yakından takip eden arkadaşı Paula Çetintürk yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye dişlerini yaptırmak için gittiği hastanede Lisa’nın sanki madde etkisindeymiş gibi davranıyor olması sağlık çalışanlarının dikkatini çekince Lisa başka bir hastaneye gönderiliyor. Hastanede, muayene, kan testi ve MRI taramasından sonra Lisa’da yumruk büyüklüğünde bir beyin tümörü bulunuyor ve daha sonra acilen ameliyat yapılıyor” dedi.

4 gün yoğun bakımda kaldı
Robinson, tümörle birlikte doktorların beyin kanaması da tespit ettiklerini söyleyerek, “Ameliyattan sonra 4 gün yoğun bakıma alındım ve ailem ziyarete geldi. Yoğun bakımda olduğum için her gün yalnızca 1 kişiyi sadece 1 dakika görmeme izin verildi. Sonra 2 hafta boyunca tedavim devam etti” dedi.

“Doktorlar hayatımı kurtardı”
Beyin tümörü ameliyatının ardından Türkiye’de gördüğü tedavinin “mükemmel” olduğunu söyleyen Robinson, doktorların hayatını kurtardığını ifade etti. Çetintürk ise, “Lisa, doktorunu çok methetti. Hemşireler ve hastanede çalışan herkesin harika olduğunu söyledi. Daha iyi bir ilgi bekleyemeyeceğini söyledi” dedi.

Sağlık sigortası hastane masraflarını ödemeyi reddetti
Hastaneden taburcu olmak ve İngiltere’ye geri dönebilmek için hastane masraflarını ödemek zorunda olan Robinson ve ailesi, özel sağlık sigortalarının hastane masraflarını karşılamayı reddetmesi karşısında mağdur oldu. Robinson, sağlık sigortasının 50 bin sterlin (65 bin euro) tutarındaki hastane masrafları için herhangi bir ödeme yapmayı kabul etmediğini söyledi.

Ödeme yapılana kadar hastanede mahsur kaldı
Robinson, sigorta şirketinin ödemeyi reddetmesi sebebiyle, ön bir ödeme yapana kadar hastanede mahsur kaldığını ve kapıda güvenlik görevlilerinin kendisini beklediğini belirtti. Robinson yaptığı açıklamada, “Sanki bir güvenlik kontrolündeymişim gibi hissettim” dedi.

Robinson’ın ailesi ve arkadaşları tarafından bulunan parayla birlikte hastaneye belirli bir ödeme yapıldığını söyleyen Çetintürk, “İngiltere’ye uçabilmek için hastaneye 15 bin pound ve sonra ek 21 bin pound ödedik. Bunun neden olduğu stres korkunçtu. Ağustos ayı ortasına kadar ödememiz gereken 20 binden fazla bir bakiyemiz daha var” şeklinde konuştu.

Migren ile beyin tümörü bağlantısı arandı
Sigorta şirketinin internet sitesinde yeterli bilginin bulunmadığını belirten Çetintürk, “Bunu sigorta ödemedi, çünkü Lisa’nın sigorta poliçesinde ön sağlık durumunun belirtilmediğini söylediler. Şirketin internet sitesinde ön sağlık durumlarının ne olduğu açıkça belirtilmiyor. Lisa’nın migren ağrıları vardı. Ancak her baş ağrısı yaşayan insan gibi bunun tıbbi bir ön sağlık durumu olacağını düşünmedik. Bence kanser, kalp krizi veya inme gibi sebepler bir ön tıbbi durum olabilir. Bu da internet sitesinde açıkça belirtmiyor” şeklinde konuştu. Robinson ise, “Benim bildiğim migren ile beyin tümörü bağlantılı değildir. Bu yüzden doktorlarım tarafından sürekli migren veya baş ağrılarının beyin tümörüyle bağlantılı olmadığı konusunda bilgilendiriliyordum. Baş ağrısı ile beyin tümörünü önceden nasıl tahmin edebilirsiniz?” dedi.

Hastane masraflarını ödemek için destek toplanıyor
Hastane masraflarının ödenmesi için çeşitli yardım ve hayır kuruluşlarından bağış toplandığını söyleyen Çetintürk, bir internet sitesinde Lisa’nın hastane masraflarını karşılamak için yapılan yardımdan bahsetti. Çetintürk, “İngiltere’den çok destek aldık. Bunlardan bir tanesi ise yardım sayfalarından oldu. İnanılmaz bir destek aldık. Şu ana kadar 22 bin pound topladık” dedi. Çetintürk, “Lisa’nın ona yardım edecek destekçileri olmasaydı, hangi insanın bu kadar parası olurdu bilmiyorum? Demek istediğim, ailesinin o parayı bir araya getirebilmesi için çok fazla zorluk var. Ancak bu olmasaydı Türkiye’de daha fazla kalması gerekecekti. Ancak o zaman da hastanede kalmak için günde 3 bin 500 sterlin ödeyecektik” şeklinde konuştu. Lisa, “Bu konuyla uğraşan aile fertlerim gerçekten sarsıldı. Bu çok huzursuz bir durum” diye ekledi.

Ödemenin Ağustos’a kadar kapatılması gerekiyor
Çetintürk, “Ödememiz gereken son 20 veya 21 bin pound kaldı ancak bu Ağustos’un ortasında isteniyor. Ve ailenin o sürede bu kadar fazla para bulması mümkün değil. Önümüzdeki birkaç ay içinde para toplamak için çeşitli bağışçılar arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüzme 25 ihtimalle hayatta
İngiltere’de hemşirelik yapan Robinson’un doktorları, hastanın yüzde 25’lik bir ihtimalle yaşama şansının çok düşük olmasına rağmen ameliyatı başarıyla sonuçlandırmış ve Lisa Robinson 13 Temmuz Çarşamba günü İngiltere’ye dönmüştü. İngiltere’de Newcastle’daki Royal Victoria Infirmary’de hastanın beyninin diğer bölgelerine yayılmış olan ve tedavi edilemez 4’üncü evre kanseri teşhis edildi. Doktorlar, tedavi planları, kemoterapi veya radyoterapi ile hasarın en aza indirilebileceğini söyledi.

Türkiye’den döndükten sonra daha da kötü oldu
Sağlığının Türkiye’den döndüğünden bu yana kötüleştiğini söyleyen Robinson, “O zamandan bu yana daha kötü oldum. Çünkü İngiltere’deki hastanede, 4’üncü evre kanserimin, agresif ve tedavi edilemez olduğu konusunda bilgilendirildim. Ama başka bir tedaviden bahsettiler. Yani önümüzdeki hafta başlaması gereken bölgesel tedaviyi bekliyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.