Tüm Yazılar

Efsa İsminin Anlamı Nedir? Efsa İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Efsa İsminin Anlamı Nedir? Efsa İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Efsa İsminin Anlamı Nedir?

Değişik kelimeler üstünden ifade edilmesi ile beraber Efsa adı kız evlatları için kullanılan güzel adlardan biridir.

– Sihirbaz
– Efsunlu
– İnsanı etkileyen ya da etki eden

Böylesi güzel ve kuvvetli anlamları doğrultusunda kız evlatları adına kullanılacak hoş adlar içinde yer alır. Bilhassa bir insanı etkileyecek karakteristik bir yapıya haiz kişiyi özetleyen anlamı ile değerlendirilir. Bu yüzden anne ve babaların tercih etmiş olduğu ve sevilmiş olduğu adlar içinde bulunur.

Efsa İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Efsunlu yada sihirbaz şeklinde anlamları doğrultusunda öne çıkan Efsa adı, son dönemlerde kız evlatları için oldukça ilgi görmektedir. Bununla birlikte kökeni Farsça ya dayanan bu güzel isim, Kur’an-ı Kerim’de yer almaz. Köklü bir tarihe haiz olan ve değişik kültürlerde kullanılan bu güzel isim, Kur’an-ı Kerim’de geçmeyen adlar içinde bulunmaktadır.

Efsa İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Türk Dil Kurumu’na bakılmış olduğu süre Efsa adı iki değişik halde ele alınır ve anlam olur. Bu bağlamda efsunlu ya da sihirbaz anlamları üstünden kullanıldığını söylemek mümkündür. Bu da kız evlatları doğrultusunda onların kıymetini ve tesirini gösteren bir anlam olarak destek sunar. O yüzden kız evlatları için uyumlu ve bununla beraber etkili, güzel adlar içinde yer verilmiştir. Başka isimlerle yada tek başına alternatif olarak kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu