Tüm Yazılar

Ensar İsminin Anlamı Nedir? Ensar İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Ensar İsminin Anlamı Nedir? Ensar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Ensar İsminin Anlamı Nedir?

İslam uygarlığı kurulması ve İslamiyet’in doğuşu ile beraber Hz Muhammet SAV peygamberliği döneminde Ensar, O’na destek olan, Tanrı yolunda yapılması ve gerekseme halinde yardımlarını esirgemeyen anlamında kullanılmaktaydı. Bu sebeple Ensar adı manası itibariyle maneviyatı yüksek olması sebebiyle oldukca tercih edilmektedir.

Ensar İsminin kişilik özelliklerine bakılacak olursa; Her insana destek olan, iyilik icra eden, Kalbi temiz olan, Dost canlısı, Beraberce iyi geçinen, Arkadaşlarına, iş hayatında destek olmayı seven Toplumsal olan, işlerini yaratıcılık zekasıyla çözmek benzer biçimde karakter özellikleri bulunmaktadır.

Ensar İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Ensar adı Mukaddes kitabımız olan Kuran-ı Kerim de geçmektedir. HZ Muhammet Mustafa SAV peygamberimizin Hicret etmiş olduğu dönemlerde O’na destek olan kişilere Ensar adı verilmekteydi. Kuran-ı Kerim de ensar isminin geçmiş olduğu ayetlere detaylarıyla bakılacak olursa; Bakara Suresi 270, Ali İmran Suresi 52. Ayet, Tevbe Suresi 100. Ayet, Nuh Suresi 25. Ayetinde yer verilmiştir.

Nuh suresi 25. ayette Mimma hatiatihim, ugriku fe udhılu naran fe lem yecıdu lehum min dunillahi ensara şeklinde yer verilmiştir. Anlamına bakılacak olursa Suçları yüzünden bunlar, sularda boğuldular ateşe atıldılar ve Tanrı’tan başka bir destek da bulamadılar.

Kuran-ı Kerim ayetleri içinde geçen tüm adların iyi olması benzer biçimde bir durum bulunmamaktadır. Ufaklıklara isim verilirken ne olursa olsun anlamları doğru araştırılmalıdır.

Ensar İsmi TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Ensar adı Türk Dil Kurumu sözlüğünde koruyucu olan, yardım eden olarak kayıtlara geçmiştir. Ensar Arapça kökenli bir sözcük olmasına karşın Türkçeye aynı şekilde geçmiştir. Ensar adı bilhassa çengel ve kare bulmacalarda sual olarak sorulmaktadır. Destek yada koruyucu olarak yanıtı verilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu