Tüm Yazılar

Fasık Ne Demek, Tdk Lügat Anlamı Nedir? Fasık Kime Denir?

Fasık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Fasık Kime Denir?

Fasık Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?

Fasık, Arapça kökenli bir sözcüktür ve dilimize de Arapça dilinden geçmiştir. Değişik dillerden geçen kelimeler dilimize yerleşerek daha çok kelimeye haiz olunmasını elde etmiştir. Fasık kelimesinin TDK lügat anlamı fenalık eden ya da fesatçı anlamına gelir. Fasık, Tanrı’ın emirlerini tanımayan ya da günah işleyen, sapkın anlamına gelir.

Fasık Kime Denir?

Fasık kelimesinin anlamını bilerek kimlere fasık dendiğini bilmek mümkündür. Fasık, dilimize Arapçadan gelmiş olan Arapça kökenli bir kelimedir. Birine fasık denmesi için o kişinin günah işlemesi ya da sapkın bir kimse olması gerekir. Tanrı’ın emirlerini tanımayan ya da günah işleyen kimselere fasık denir. Her ne kadar günlük konuşma dilinde kullanılmasa da mühim kaynaklarda fasık kelimesi ile karşılaşılabilir.

Fasık İle İlgili Cümleler

Bu adamı tanıdığım günden beri fasık işliyor.

Bu hayatta fasık olmamak için oldukça uğraşıyorum fakat başarıya ulaşmış olabiliyor muyum bilmiyorum.

Fasık kimselerden uzak durmak bence oldukça mühim.

Sana onun fasık biri bulunduğunu söylemiştim keşke beni dinleseydin.

 

Din Kültüründe Fasık Kelimesinin Anlamı

Fasık kelimesinin din kültürü üstündeki anlamı da merak edilmektedir. Tanrı’ın buyruk ve buyruklarına uymayan, riayet etmeyen ve ek olarak günah işleyen kişilere fasık denir. Sapkın kimseyeler ya da dini kurallara uymayan şahıs anlamında da fasık kelimesinin kullanılması mümkündür.

Arapça üstünden dilimize geçmesi ile beraber fasık kelimesi birçok kişiden ve birçok kaynaktan karşılaşılabilir. Fasık sözcüğü çoğu zaman bir ödat olarak ele alınır. Haram işleyen ya da günahlarını bilen kişiler için kullanılan bir sözcüktür. Cümle içinde ya da tek başına kullanılabilen kelimelerdendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu