Tüm Yazılar

Fatih İsminin Anlamı Nedir? Fatih İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Fatih İsminin Anlamı Nedir? Fatih İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Fatih İsminin Anlamı Nedir?

Fatih isminin anlamı çoğu zaman açan ya da fetheden olarak bilinir. Bir şehri, bir kaleyi ya da bir ülkeyi zapt eden kişiler için de Fatih denir. Ek olarak Fatih isminin yargı veren anlamı da bulunmaktadır. Fatih isminin rengi mavidir ve cinsiyeti de adamdır. Bu kişilerin uğurlu sayıları 5 olarak bilinir.

Fatih İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Fatih adı Kur’an’da geçen bir isimdir. Fatih adı Kur’an’ın Araf suresi 89. ayetinde geçer. Fatih kelimesi Kur’an’da Tanrı’ın sıfatlarından biri olarak da yer almış olduğu için maneviyatı yüksek bir isimdir ve dinimizce de caizdir: Bundan dolayı devletimizde Fatih adı ile sık sık karşılaşmak da düzgüsel kabul edilebilir.

Fatih İsminin TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Fatih isminin TDK lügat anlamı eline geçiren, fetheden ya da açan anlamındadır. Cenab-ı Hakk’ın sıfatlarında biri olması sebebiyle dinimizce maneviyatı yüksek adlar içinde sayılabilir. İstanbul’u fetheden yedinci Osmanlı Devleti padişahı Sultan Mehmet Han için de fethinden dolayı Fatih unvanı verilmiştir.

Fatih İsminin Anlam Falı

Bu kişilerin en belirgin özelliği duygusal olmalarıdır. Duygularına oldukca ehemmiyet verirler ve hayatlarındaki her sonucu da duyguları ile alırlar. Mantık onlar için devamlı ikinci plandadır. Bundan dolayı bazı zamanlarda oldukca üzülseler de duygularının peşinden gitmekten asla vazgeçmezler. Sezgileri güçlüdür ve bundan dolayı çoğu zaman verdikleri kararlar doğru olur. Yaşamın sevmek ve sevilmekten ibaret bulunduğunu düşünen bu kişiler her insana sevgiyle yaklaşır. Karşı cinste aramış olduğu özellikler içinde da sadakat ve aşk vardır. Sevdiklerine oldukca bağlı olurlar ve gözleri ondan başkasını görmez. İlgi göstermeyi oldukca sevdikleri için ikili ilişkilerde kendileri de ilgi görmek isterler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu