Financial Times yazdı: Türkiye Suriyelileri göndermekte kararlı

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin olası operasyonuyla ilgili bugün yayınladığı analizde, Türkiye’nin Suriye’deki mevcut varlığının Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden beri ülke dışındaki en büyük ayak izi olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyon sinyali vermesiyle bu durumun daha da büyüyeceğini belirtti.

Abone ol

İngiltere basınından Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Suriye’deki varlığını mercek altına alan bir habere imza attı.

“Suriye: Türkiye’nin büyük planı ne?” başlıklı haberde, Suriyeli sivillerin geri dönüşlerinden bahsedildi.

Suriyelilerin dönüşü için güvenli bölgeler oluşturuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’ye sığınan 3,7 milyon Suriyeli mültecilerin geri dönüşünü teşvik etmek üzere güvenli bölgeler sağlamak istediğine dikkat çekildi.

Üst düzey bir Türk yetkili, eleştirmenlerin iddia ettiği gibi Ankara’nın “Suriye’nin dokusunu değiştirmeye” çalışmadığını vurgulayarak, “Birçok Arap ve Batılı dost bu noktayı kaçırıyor.” dedi.

“Türkiye’nin yatırımı olmadan eve dönme umudu olmaz”

Terör örgütü DEAŞ ile dini açıdan mücadele kapsamında Türkiye’deki bazı üniversitelerin din öğretimi sunan fakültelerinin Suriye’de açıldığını belirten yetkili, “Türkiye’nin okullara, kliniklere ve iş fırsatlarına yatırımı olmadan Suriyeli mültecilerin eve dönme umudu olmaz.” diye konuştu.

“Türkiye bizim için tek seçenek”

Görüşü sorulan 26 yaşındaki Asma, Türkiye’nin olası çekilmesine işaret ederek, “Korkarız çünkü Türkiye bizim için tek seçenek. Türkiye giderse Rusya ve Esad gelir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ukrayna’daki savaşa rağmen, Türk ve Batılı yetkililerin, Rusya’nın Suriye’deki duruşunun değiştiğine dair çok az işaret olduğunu söylediği aktarıldı.

ABD’nin eski Suriye temsilcisinin yorumu

Batılı bir diplomatın, Esad rejimine hava desteği sağlamak için Rus birliklerinin sayısının 2 bin ila 5 bin arasında olduğunu dile getirdiği kaydedildi.

Tabloyu değerlendiren ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Rusya için büyük bir başarı. Bunu riske atacaklarını ve çekileceklerini sanmıyorum.” diye ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.