Günün önüne çıkan kripto para haberleri Yazar Investing.comInvesting.com – Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle satır aralarında kalan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Cristiano Ronaldo ve Binance, NFT ortaklığı için bir araya geldi

Binance, Portekizli futbol efsanesi Cristiano Ronaldo ile çok yıllı özel bir ortaklık anlaşması imzalandığını duyurdu.

Cristiano Ronaldo, yalnızca Binance’in resmi NFT platformunda piyasaya sürülecek bir dizi NFT koleksiyonuyla dünya çapındaki futbol hayranlarına türünün tek örneği olacağı iletilen bir proje için Binance ile iş birliği yapacak. Belirli ülkelerdeki kayıtlı Binance kullanıcıları da koleksiyonları Binance Pay kullanarak satın alabilecekler.

Bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan ilk koleksiyon, Ronaldo ile işbirliği içinde oluşturulan ikonik tasarımlardan oluşacak. 

ABD Kongre Üyesi Jim Himes dijital dolar için teknik doküman sundu

22 Haziran’da Temsilci Jim Himes (D-CT), “Paranın Geleceğini Kazanmak: ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi için Bir Teklif” adlı bir kılavuz yayımladı. Belge, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) küresel olarak benimsenmesinin genel bir özetini olan ve ayrıca bir CBDC’nin artı ve eksilerinin geleneksel değerlendirmesini içeriyor. Bununla birlikte, doküman, Kongre’nin Federal Rezerv’e bir CBDC yayınlama yetkisi verme hareketini açıkça destekliyor.

Himes yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin bu yeniliği benimseme konusunda gecikmesinin, hem yabancı hükümetlerin hem de özel sektörün gerisinde kalmasına yol açacağını iddia etti.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: “Kripto çöküşünden kurtulanlar geleceğin Amazon (NASDAQ:)’ları ve eBay’leri olabilir”

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto sektöründeki son düşüşe direnebilen şirketlerin gelecekteki kazanımlarının yüksek olacağını düşünüyor.

Jon Cunliffe, mevcut kripto piyasası çöküşünü 1990’ların sonundaki dot-com çöküşüne benzetti ve hayatta kalanların geleceğin Amazonları ve eBay’lerine olabileceğini iddia etti.

Borsalardaki miktarı son 42 ayın en düşüğünde

En büyük kripto para platformlarındaki Bitcoin arzı, son piyasa düzeltmesinin devam ederken Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Santiment verilerine göre, kripto borsaları, Haziran 2020’de toplam Bitcoin arzının yaklaşık %15’ini bulundururken şu anda BTC arzının yalnızca %9,3’üne sahip.

Bitcoin borsa arzı son birkaç yılda düşerken, büyük borsalardaki USDT arzı artmaya devam ediyor. Kripto borsaları şu anda toplam USDT arzının yaklaşık %38.4’üne sahip.

dYdX’in kendi Blockchain’ini kuruyor

dYdX, temelde ağı üzerine kurulmuş ve kullanıcılara finansal araçlar sunmayı amaçlayan merkezi olmayan bir borsa olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Ethereum ağı için Katman-2 protokolü olarak da hizmet veren platform’un geliştiricileri tarafından yapılan resmi açıklamada kendi bağımsız Blockchain ağlarının geliştirilmesi için düğmeye basıldığı duyuruldu.

Ethereum, zorluk bombasını ertelemek için “Gray Glacier” yükseltmesine hazırlanıyor

Ethereum ağının, zorluk bombasını ertelemeyi amaçlayan “Gray Glacier” güncellemesi olarak adlandırılan bir yükseltmeden geçmesi planlanıyor. Gray Glacier yükseltmesinin, 29 Haziran 2022 tarihinde IEP-5133 kapsamında uygulanmasını beklenirken bu güncelleme, Ethereum ağı ve topluluğu için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Gray Glacier yükseltmesi, bir sonraki zorluk bombası için tahmini süreyi 700.000 blok geriye itecek şekilde tasarlandı. Bu, işlemin yaklaşık 100 gün erteleneceği anlamına geliyor. Temel olarak, Ethereum zorluk bombası, madencilik algoritmalarını çözmeyi daha zor hale getirmek için devreye alınan mekanizma olarak biliniyor.

, Core cüzdan özelliğiyle Bitcoin köprüsü kuruyor

Ava Labs, kullanıcıların Bitcoin ağı ile Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluk sunan yüksek performanslı bir Katman 1 blok zinciri olan Avalanche arasında doğrudan fon transferine olanak tanıyan yeni bir köprü çözümü sundu.

Çarşamba günü, Ava Labs, Core adlı tarayıcı tabanlı yeni web3 cüzdanının bir parçası olarak Avalanche-Bitcoin köprüsünü duyurdu. Köprü, Bitcoin’i BTC.b adlı Avalanche tabanlı bir token olarak belirtecek ve Avalanche’ın Platypus ve TraderJoe gibi DeFi protokollerinde kullanılmasına izin verecek.

Köprüleme işlemi, bir miktar Bitcoin’i kilitleyerek ve “wrap” adı verilen bir işlem olan Avalanche’da eşdeğer sayıda token basılarak çalışır. Ekip, Wrap edilmiş Bitcoin (WBTC) de dahil olmak üzere diğer popüler Ethereum tabanlı tokenize Bitcoin çözümlerinin aksine, köprüdeki “wrap” kurulumunun gözetimsiz olduğunu söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.