Tüm Yazılar

Gusül abdesti farzları neler? Gusül abdesti iyi mi alınır, en geç ne vakit alınır?

 Gusül abdesti farzları neler? Gusül abdesti nasıl alınır, en geç ne zaman alınır?

 Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Durumlar

 Gusül abdesti devamlı alınması ihtiyaç duyulan bir abdest değildir. Namaz kılmadan ilkin düzgüsel abdest almak gereklidir. Boy abdesti için hususi durumlarda alınan abdesttir. Bunun için bu hususi durumların yaşanması gerekmektedir. Hususi durumları yalayan kişiler yakarma edemez. Bu sebeple, bu kişilerin vücudu dinimize bakılırsa kirli sayılmaktadır. Bu kirden kurtulmak için gusül abdesti almak gerekir. Hem hanımefendiler hem de erkekler için gusül abdesti alınacak durumlar vardır.

 Gusül abdesti alınacak durumlar:

 – Cünup olmak,

 – Cinsel ilişki yaşamak,

 – Uykuda meninin talep haricinde çıkması,

 – Lohusalıkta yaşanmış olan durumlar.

 Yukarıda belirtilen durumları yaşayan kişiler kesinlikle boy abdesti almalıdır. Boy abdesti alarak kendinizi daha temiz hissedebilirsiniz. Ek olarak ibadetini daha doğru bir halde yapmak isteyenler boy abdesti almalıdır. Boy abdestinin alınış şeklini öğrenerek ihtiyaç duyulan durumlarda bu abdesti kolayca alabilirsiniz.

 Gusül (boy) Abdesti Iyi mi Alınır?

 Namaz kılmak isteyen kişiler ilk olarak abdest almak zorundadır. Cünupluk yada lohusalık durumlarında ise abdestin yanında boy abdestide almak gerekmektedir. Aksi halde kıldığınız namaz geçerli olmaz. Guslün ifade etmiş olduğu anlam ise vücudun her yerini temizlemektir.

 Gusül Abdestinin Alınış Şekli:

 1. Gusül almadan ilkin besmele çekmeniz gerekmektedir. Euzü Besmele çektikten sonrasında gusül abdesti almaya başlayabilirsiniz. Gusle besmele çekerek adım atmak oldukça önemlidir. Aslına bakarsan İslam’da her işin başlangıcında besmele bulunmaktadır.

 2. Ilk olarak ellerden başlayarak vücudun avret bölgeleri iyice yıkanır. Tüm vücut temizlenerek pislikten arındırılır. Bu aşamada iyice temizlendiğinizden güvenilir olmalısınız. Guslün amacı vücudu iyice temizlemektir. O yüzden vücudu kirden muntazam bir halde arındırdığınızdan güvenilir olmalısınız.

 3. Besmele çekip ‘Niyet ettim Tanrı rızası için gusül abdesti almaya’ diyerek abdeste başlanır.

 4. Ilk olarak düzgüsel namaz abdesti şeklinde abdest alınır. Bunun için ağza üç kez su alınarak gargara yapılır, arkasından buruna üç kez su çekilir ve burun temizlenir.

 5. Ilkin başa sonrasında sağ omuza ve arkasından sol omuza 3 kere su dökülür. Omuzlar iyice yıkandıktan sonrasında tüm vücut tekrardan yıkanır. Böylelikle gusül abdesti alınmış olur.

 Gusül Abdestinin Farzları Nedir?

 Gusül abdestinin farzları mezheplere bakılırsa ufak değişimler göstermektedir. Benzer yanları olan bu farzları mezheplere bakılırsa öğrenmenizde yarar vardır.

 Hanefî mezhebine bakılırsa:

 1- Ağız içinin yıkanması,

 2- Burnun içini yıkamak,

 3- Vücudun her tarafını yıkamak.

 Mâliki mezhebine bakılırsa:

 1- Niyet etmek,

 2- Bedeni yıkamak,

 3- Delk etmek,

 4- Muvalat,

 5- Saçları hilâl etmek.

 Şâfiî mezhebine bakılırsa:

 1- Niyet etmek,

 2- Bedenin her tarafını iyice yıkamak.

 Hanbelî mezhebine bakılırsa: Hanbeli mezhebinde guslün farzı birdir ve oda vücudun tamamını yıkamaktır. Buna bakılırsa gusül de öteki unsurlarda bunun içinde bulunmaktadır. Kısaca Hanbeli’de guslün farzları şöyledir;

 1- Niyet,

 2- Besmele,

 3- Bedenin her yerini yıkamak,

 4- Ağız içinin yıkanması,

 5- Burnun içini yıkamak.

 ​​​​​​Gusül abdestinin alınışında mezheplere bakılırsa küçük değişimler olsa da amaç devamlı aynıdır. Guslün başlıca amacı yakarma etmeden ilkin temiz bir vücuda kavuşmaktır. Bu sayede kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. İslam’ın temeli olan temizlik mevzusu guslün başlıca unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. İslam’ı en doğru haliyle yaşamak için devamlı temiz olmaya itina göstermelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu