Tüm Yazılar

Katolik Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Katolikler Kime Denir?

Katolik Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Katolikler Kime Denir?

Katolik Ne Demek?

 Katolik mezhebinin kelime anlamı, ”her şeyi kucaklayan” olmaktadır. Katolik inancına haiz olanlar, Papa’nın önderliğinde tek doğru kilise olarak görmektedir. Roma’daki Papa’ya bağlılıklarını sürdüren kişilere, Katolik denilmektedir. Öteki kiliselerin ruhani merkezi olan Katolik Kilisesi, hepsinden üstün olmaktadır. Kilise evrensel olarak kabul edilmekle beraber kiliseden başka bir kurtuluş bulunmamaktadır.

 Katolik Yunanca kökenli bir kelime olmakla beraber bir mezhebi açıklamaktadır. Daima ve hepimiz tarafınca kabul edilen inanç anlamı bulunan Katolik mezhebi, anane ve mukaddes kitaba dayanmaktadır. Batı dünyasında Katolik inancının karşıtı olarak yeni terimlerin kullanılması, yeni mezhepleri ortaya çıkarmıştır. Roma Katolik Kilisesi evrensel ve gerçek Hristiyanlık’ın tek temsilcisi olduğu iddiasını sürdürmektedir.

 Katolik TDK Lügat Anlamı Nedir?

 Katolik kelimesinin TDK lügat anlamı Roma Kilisesi’nin kendine verdiği ad olmaktadır. Ek olarak Hristiyanlık’ın mezheplerinden biri ve Katolik mezhebinde olan kimse benzer biçimde anlamları bulunmaktadır. Katolik mezhebinin dini liderleri, Papa adını almaktadır. Katolig inancına bakılırsa Papa, Hz. İsa’nın vekili olarak seçilmektedir. Katolik mezhebinin merkezi olarak Vatikan görülmektedir.

 Katolikler Kime Denir?

 Katolik Kilisesi’ne bağlı olarak Papa’nın iradesini kabul etmiş kişilere, Katolikler denilmektedir. Yaygın bir halde Protestan inancının karşısında olan kişiler, Katolik olmaktadır. Hz. İsa’nın evrensel mesajının temsilcisi olmak isteyenler, kendilerini Katolik olarak görmektedir. Azizlere ve Meryem’e, öteki kiliselerden daha çok kutsiyet verilmektedir. Katolikler, Hz. İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna ve Eski Ahit’te geleceği müjdelenen Mesih olduğuna inanmaktadır.

İşbirliği Nasıl Yazılır? İş birliği TDK Doğru Yazılışı... İş Birliği Mi İşbirliği Mi?

İşbirliği Nasıl Yazılır? İş birliği TDK Doğru Yazılışı… İş Birliği Mi İşbirliği Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu