Tüm Yazılar

Kelime-İ Tevhid Nedir? Kelime-İ Tevhid Iyi mi Çekilir, Faziletleri Nedir?

Kelime-İ Tevhid Nedir? Kelime-İ Tevhid Nasıl Çekilir, Faziletleri Nelerdir?

 Kelime-i Tevhid Nedir? 

 Tevhid Tanrı’ın var olduğuna, tek olduğuna, tüm yetkin özelliklerin kendisinde toplandığına, eşinin ve benzerinin bulunmadığına inanmak şeklinde tanımlanır. Bu inancı açıklayan esas cümle Lâ İlâhe İllallah cümlesidir. Bu cümleye kelime-i tevhid adı verilir ve sık sık yine edilir.

 Kelime-i Tevhidin Faziletleri Nedir?

 Kelime-i tevhidin oldukça sayıda fazileti bulunur. Bu faziletlerden birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilir:

Kelime-i tevhid, Tanrı’a ve peygambere olan inancın sık sık dile getirilmesine destek sağlar. Bu sebepten dolayı imanın güçlenmesini sağlar.

Kelime-i tevhidin kazalardan ve belalardan kişileri koruduğuna inanılır.

Kelime-i tevhid okumanın oldukça sevabı olduğu belirtilir.

Günahların affedilmesi için ve Tanrı’ın rızasının kazanılabilmesi amacı ile Kelime-i tevhid okunması mümkün ve hem de da bağışlanma istenir.

Kelime-i Tevhid Iyi mi Çekilir?

 Kelime-i tevhidin çekilmesi için “Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resullullah” cümlesi çoğunlukla yine edilir. Klime-i tevhid ile kelime-i şehadet birbirlerine oldukça fazla karıştırılan cümlelerdir. Kelime-i şehadet “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” biçiminde okunması mümkün. Kelime-i tevhidin Türkçe karşılığı ise “Tanrı’tan başka tanrı yoktur, Hz Muhammed Tanrı’ın elçisidir” biçiminde çevrilir. Kelime-i tevhid, inanç esaslarının özünü gerçekleştiren cümlelerden bir tanesidir. Bu sebepten dolayı dini açıdan bu cümlenin bilinmesi ehemmiyet arz eder.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu