Maaşlarda cinsiyet ayrımcılığı meydana getiren teknoloji devine 118 milyon dolar ceza kesildi

Ortalama 5 yıl ilkin Google‘ın insan operasyonlarından görevli başkan yardımcısı Eileen Naughton, şirkete karşı meydana getirilen suçlamalara cevap vererek erkeklerle aynı pozisyonda çalışan hanımefendilerin dizgesel olarak erkeklerden daha azca ücret almış olduğu açıklandı.

Eileen Naughton’un yapmış olduğu açıklamalar sonrası ABD Emek verme Bakanlığı’nın Google‘dan maaş kayıtlarını istemesi üstüne Google çalışanlarının maaş ödemeleri hükümet denetiminden geçti. Seneler devam eden çalışan ücretlerindeki cinsiyet ayrımcılığı 2022’de sonuca bağlandı.

Discord sunucumuza katılmak için buraya tıklayınız

Davacılar ile anlaşmaya varan Google’ın çalışanlara 118 milyon dolar ödeyeceği bildirildi. Toplamda 236 değişik iş konumunda ortalama 15 bin 500 çalışanı kapsayacak bu ödeme ile her bir bayan çalışan için 7 bin 600 dolar ödeme yapılacağı açıklandı.

Maaşlarda cinsiyet ayrımcılığı yapan teknoloji devine 118 milyon dolar ceza kesildi

Google’ın davasına liderlik eden hanım çalışanlar Temmuz ayında meydana getirilen bir mahkeme dosyasında, firmanın hanım çalışanlarına benzer pozisyondaki adam çalışanlardan yılda ortalama 17 bin dolar daha azca ödeme yapıldığı deklare etti.

Davanın sonuçlanmasının peşinden eşit ücretlendirmenin yapılmasıyla beraber, Google’ın artık şirket politikalarını etik standartlara uygun hale getirmek amacıyla analistler ve ekonomistler süreçlere dahil olacak. Meydana getirilen değişimler ise üç yıl süresince bir analist şirketi tarafınca uzak ekran ile takip edilecek.

Maaşlarda cinsiyet ayrımcılığı yapan teknoloji devine 118 milyon dolar ceza kesildi

Yakupcan Aydemir
Yakupcan Aydemir
Gamegar Editörü Haberler.com – Gamegar

Google Gamegar Teknoloji Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.