Tüm Yazılar

Memati İsminin Anlamı Nedir? Memati İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Memati İsminin Anlamı Nedir? Memati İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Memati İsminin Anlamı Nedir?

 Memati isminin anlamı Türkçe içinde ölüm olarak nitelendirilmektedir. Kelime anlamına bakılırsa isim koyacak kişiler için Memati adı ölüm anlamına gelen adlar içinde yer verilmiştir. Çocuklar için uygun olmayan adlardan biridir. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti tarafınca koyulması uygun olmayan adlardan biri olarak bilinmektedir.

 Memati adı pek yaygın olmayan adlardan biridir. Arap dilinde kullanılan bu isim son dönemde Türkçe içinde de varlığını göstermektedir. Arapça kökenli olan bu isim Kuran’da da geçmektedir. Memati isminin anlamı ise ölümdür. Ölümü çağrıştıran ve ölüm getiren olarak da yorumlanmaktadır. Son dönemde bu ismin koyulması da yasaklanmıştır. İsim ölümü çağrıştırdığı için yargıtay tarafınca yasaklanan adlardan biri olarak bilinmektedir.

 Memati İsmi Kur’an’da Geçer mi?

 Memati adı Arap dilinde yaygın kullanılan adlar arasına girmektedir. Bundan dolayı Kur’an’da da geçen adlar içinde yerini almaktadır. Arap dilinden günümüzde Türkçe diline geçen bu kelime isim anlamı taşımaktadır. Bundan dolayı isim şeklinde kullanılarak kelime anlamı da araştırılmaktadır. Memati adı Arap dilinde de bir çok adam çocuğuna verilen adlar içinde yer verilmiştir. Değişik Arap ülkeleri hala kullanmaktadır.

 TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

 Memati isminin TDK lügat anlamı ise ölüm olarak bilinmektedir. Ölüm şeklinde vasıflandırılan Memati adı adam çocuklarına koyulan isim seçenekleri içinde yer verilmiştir. Bir çok anne ve baba çocuklarına isim ararken kesinlikle TDK lügat anlamlarını da araştırmaktadır. Kelime anlamına bakılırsa isim seçimi yapılmaktadır.

Semi İsminin Anlamı Nedir? Semi İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Semi İsminin Anlamı Nedir? Semi İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu