Tüm Yazılar

Mitolojide Geçen Tanrıça İsimleri – Tanrıça İsimleri Ve Özellikleri…

Mitolojide Geçen Tanrıça İsimleri - Tanrıça İsimleri Ve Özellikleri...

 Mitolojide Geçen Tanrıça İsimleri ve Özellikler

 1- Pandora:

 Efsaneye bakılırsa balçıktan yapılmış olan Pandora, Epimetheus’a armağan olarak gönderilir. Pandora ve kutusunun anlatıldığı efsanenin birçok değişik versiyonu vardır. Bu kutunun için açgözlülük ve yalan başta olmak suretiyle birçok fenalık vardır. Sadece Epimetheus, merak etmiş olduğu için kutuyu açar ve kutuda kilitli olan kötülükler dünyaya yayılır.

 2- Medusa:

 Fazlaca güzel bir Tanrıça olan Medusa, Athena tarafınca Gorgon’a çevrilmişti. Bunun sebebi Athena’nın onu ve güzelliğini kıskanmasıdır. Medusa’nın saçları yılan şeklindedir. Medusa’nın en mühim özelliği kendisiyle göz teması kuran kişileri taşa çevirmesidir.

 3- Athena:

 Zeus’un kızı olan Athena, Yunan mitolojisinde bilgeliği temsil eder. Athena, hem de Zeus’un en sevilmiş olduğu ve güvenilmiş olduğu kız evladıdır. Efsaneye bakılırsa Athena, Zeus’un başlangıcında dünyaya gelmiştir.

 Athena, hem de acımasızlığıyla ve verdiği cezalarla ünlüdür. Kıskanç bir Tanrıça olan Athena, Medusa’yı morgona, Arakne’yi ise örümceğe çevirmiştir. Yunanistan’ın başkenti Atina’nın adı, Athena’dan gelmiştir.

 4- Hera:

 Roma mitolojisinde Juno olarak malum Hera, baş Tanrıçadır. Zeus ile evli olan Hera, hanımefendilerin koruyucu olarak bilinir. Hades ve Poseidon ile kardeş olan Hera, doğum esnasında hanımefendilerin çekmiş olduğu acıları dindirir.

 5- Afrodit:

 Olimpos’un kardeşi olan Afrodit, mitolojide güzelliği ve zarafeti simgeler. Oğlu Eros kendisini dinlemediği için, ona devamlı başka başka bayanlara aşık olma cezası verir.

 Afrodit, Limni adasına ulaştığında, ada halkından kendisine yakarma etmesini ister. Sadece birkaç şahıs haricinde kimse onun sözünü dinlemez. Bunun üstüne öfkelenen Afrodit, ada halkına büyü yapar. Büyü sonucu, hanımefendiler kendilerine bir canavar şeklinde eşlerini öldürür.

 6- Demeter:

 İlyada ve Odysseia destanlarında sık sık adı geçen Demeter, bolluğun ve bereketin Tanrıçasıdır. Demeter gençliği sebebiyle Hera’nın düşmanlığını kazanmıştır. Hera’nın kardeşi olan Poseidon, onunla zorla beraber olur. Birlikteliklerinden Despoina ve Arion adlı iki evlatları olur.

 7- Rhea:

 Rheaü Yunan mitolojisindeki en kuvvetli tanrılar olan Zeus ve Poseidon’un annesidir. Bundan dolayı birçok efsanede ve Antik Yunan tiyatrosunda Tanrıların Anası adıyla bilinir. Kronos’un eşi olan Rhea, çocuklarına düşkündür. Bundan dolayı mitolojide şefkati simgeler.

 8- Kibele:

 Kibele, yalnız Yunan mitolojisinde değil uygarlık öncesi birçok toplumda bereketin simgesi olmuştur. Ana geçim deposu ziraat olan Frigler’in ana tanrıçası da Kibele’dir. Frigler zamanında yapılmış olan birçok Kibele heykeli günümüze kadar ulaşmıştır. Kibele ek olarak doğurganlığı da simgeler.

 9- Hestia:

 Kronos’un kızlarından önde gelen Hestia, aileyi simgeler. Sakin bir tabiata haiz olan Hestia Tanrı ve Tanrıçalar arasındaki kıskançlıklardan ve savaşlardan uzakta durmuştur. Efsanelerde adının azca geçmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur.

 Hestia’nın simgesi ateştir.

 10- Gaia:

 Öteki tanrıçalardan değişik olarak yeryüzünde yaşayan Gaia’nın simgesi topraktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu