Tüm Yazılar

Rıza Pekkutsal kimdir, kaç yaşlarında, niçin öldü? Rıza Pekkutsal hastalığı neydi?

Rıza Pekkutsal kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Rıza Pekkutsal hastalığı neydi?

Oyuncusu Rıza Pekkutsal 87 yaşlarında İzmir’de yaşamını yitirdi. Usta sanatçının ölüm sebebi ise hemen hemen açıklanmadı. Kemal Sunal’la beraber “Korkusuz Korkak” Bombacı Mülayim karakterinin mesai arkadaşı olarak oynayan Rıza Pekkutsal, Atla Gel Şaban, Tokatçı, Ortadirek Şaban, Sosyete Şaban şeklinde Kemal Sunal filmlerinde hafızalara kazınmıştı. Oyunculuğunun yanı sıra bununla beraber seslendirme de icra eden Pekkutsal, 1994 senesinde Kaygısızlar dizisinde ‘Hacı Gaffur’ rolüyle ilk dizi oyunculuğunu yapmıştı. Uzun süre İstanbul’da yaşayan sanatçı İzmir’de ikamet ediyordu. Yeşilçam oyuncusunun ölüm sebebi ise hemen hemen açıklanmadı.

RIZA PEKKUTSAL KİMDİR?

Rıza Pekkutsal, Türk beyazperde, ses ve tiyatro sanatçısı. Sanatçı bununla beraber seslendirme yaparak ilk güldürü tarzında plak güldürü yapmış oldu. Çalışmalarından bazıları ödül aldı. Rıza Pekkutsal 1935 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Rıza Pekkutsal Buca halkevinde sanat yaşamına başlayıp İzmir Hususi Tiyatrosunda eğitim görmüş oldu.

Hulki Saner kendisini beyazperdeye kazandırmasıyla oynadığı ilk film Cibali Karakolu oldu. Bu filmden sonrasında 1971’den 1979 yılına kadar seslendirme sanatçılığı yapmış oldu. Korkusuz Korkak filmimizde işyar rolünü canlandırdı. 1980’lerde çoğunlukla Kemal Sunal filmlerinde rol ve seslendirmeler yapmış oldu.

İlk dizi oyunculuğunu 1994 senesinde Kaygısızlar dizisinde ‘Hacı Gaffur’ rolüyle yapmış oldu. Son olarak oynadığı film 2007 yılında yapılmış Sıfır Dediğimde filmidir. Son oynadığı reklam filmi ise Cem Yılmaz, Cansu Dere ve Zafer Önen ile beraber oldu. Müzik sektörüyle de ilgilenen Pekkutsal, ortalama 20 plaka imza attı. 

Türk sinemasının acı günü! Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti

Türk sinemasının acı günü! Yeşilçam oyuncusu hayatını kaybetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu