Tüm Yazılar

Sanık Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Sanık Kime Denir?

Sanık Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sanık Kime Denir?

Fakat kişinin kati suçlu olması için ceza mahkemesinin karar hükmünün kesinleşmesi lazımdır. Bu kesinlik zamanına kadar kabahat şüphesi altında bulunan kişiler sanık olarak isimlendirilir. 

Sanık Ne Anlamına gelir?

Sanık sözcüğü kişilere verilen bir ödat olarak kullanılır. Suçlu olduğu sanılan kimselere sanık denir. Sanıkların suçluluğu kesinleşmiş değildir. Yalnız suçlu olma olasılıkları yüksek olduğundan sanık olarak yargıya çıkarılırlar. 

Sanık TDK Lügat Anlamı Nedir?

Sanık kelimesi günlük yaşamımızda da çoğunlukla kullandığımız sözcükler arasındadır. Hukuki bir terim olmasına karşın Türkçede karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumuna nazaran sanık kelimesinin anlamı suçlu olduğu düşünülerek mahkemeye sevk edilen kısaca gönderilen şahıs anlamına gelir. Sanık kelimesiyle aynı anlama gelen bir öteki sözcük ise maznun kelimesidir. Maznun da sanık anlamına gelir. 

Sanık Kime Denir?

Sanık tam olarak suçlu olduğu kesinleşmeyen fakat suçlu olduğu kabul edilen kişiye denir. Sanığın suçlu bulunduğunun kati kanıtlara dökülmesi için ceza mahkemesinin sanığın hakkında bu sonucu vermesi gerekmektedir. 

Sanık Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler 

Sanık kelimesinin kullanıldığı örnek cümleleri sizler için şu şekilde derledik;

– Bu sanığın davası oldukça geciktiği için takipsizlik çıkabilir.

– Ali beyin sanık olarak yargılanması beni oldukça üzdü.

– Mahkemeye sanık olarak gittiysen iyi bir ceza avukatına ihtiyacın vardır.

– Bu davada sanık olan kişiyi alamadılar.

– Bu davada birden fazla sanıktan bahsedilmektedir. 

Her Sanık Suçlu mudur?

Sanık suçlu olduğu kabul edilen kişidir. Türk ceza kanununa nazaran sanık teriminin tanımı ceza davasında yargılanan şahıs olarak yapılmaktadır. Dava kovuşturma aşamasına geçtiyse bu yargılanan şahıs şüpheli sıfatından kurtulmuş ve sanık sıfatına geçmiştir. Kısaca her sanık suçlu olacak diye bir karar çıkmayabilir. Fakat mahkemelerde genel anlamda sanık olarak yargılanan kişiler suçlu olarak çıkabilmektedir. 

Savunma Nasıl Yazılır? Savunma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Savunma Nasıl Yazılır? Savunma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu