Tüm Yazılar

Müdafa Iyi mi Yazılır? Müdafa Dilekçesi Iyi mi Doldurulur?

Savunma Nasıl Yazılır? Savunma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Müdafa hareketi aslen saldırıyı önlemek için gerçekleştirilir. Mesela bir kişinin savunmasından ya da bir ülkenin savunmasından bahsedilebilir. İşte müdafa dilekçesi de bu amaçlarla yazılan ve ilgili kuruma teslim edilen resmi bir evraktır. 

Müdafa Dilekçesi Nedir?

Müdafa dilekçesinin tanımına geçmeden ilkin dilekçe terimini açıklayalım. Dilekçe isminden de anlaşılacağı benzer biçimde bir dileği, bir isteği resmi bir makama sunmak amacıyla belirli kurallar çerçevesinde yazılan yazıdır. Dilekçenin iyi mi yazılması gerektiği, dilekçenin mevzusu ve öteki detaylar aslen bizlere eğitim yaşamımızın Türkçe derslerinde öğretilmektedir. Şu sebeple dilekçe yazmaya günlük yaşamımızda da çoğunlukla gereksinim duyabiliriz. Her yurttaş dilekçe yazmayı bilmelidir. 

Müdafa dilekçesi ise dilekçe mevzusunun bir alt başlığıdır. Dilekçeler yazılış amacına bakılırsa çeşitlere ayrılır. Sanığın avukatı tarafınca hazırlanan ve sanığa bahsedilen suçlara dair itirazları içeren resmi dilekçe çeşidine müdafa dilekçesi denmektedir. 

Müdafa Iyi mi Yazılır? 

Müdafa terimi sanığı ilgilendiren bir durumdur. Şu demek oluyor ki savunmayı sanık yapar. Bu sebepten dolayı savunmanın doğru olması amacıyla ne olursa olsun uzman bir avukattan müdafa yazma mevzusunda destek alınmalıdır. 

Müdafa yazılırken somut kanıtlara ya da vakalara gereksinim yoktur. Savunmada sanığın kabahat işlemesini etkileyen ruhsal nedenlerden bahsedilebilir. Sanığın lehine olan tüm kanıtlar gene savunmada yer almalıdır. Müdafa savayı etkileyebilen bir unsurdur. Müdafa yazılırken vakalar sanık açısından detaylı olarak ele alınmalıdır. Müdafa yardımıyla sanığın suçu işlemediği bile ortaya çıkabilir. 

Müdafa Dilekçesi Iyi mi Doldurulur?

Müdafa dilekçesinde olması ihtiyaç duyulan temel detayları bildikten sonrasında dilekçe doldurulur. Müdafa dilekçesinde savunmanın sunulacağı mahkemenin adı, savunmanın sunulacağı mahkemenin dosya numarası, müdafa yapanın adı ve soyadı, müdafa yapanın TC kimlik numarası, müdafa dilekçesinin mevzusu, müdafa dilekçesinin açıklamaları, var ise müdafa yapanın lehine olan deliller, netice ve talep, isim, soy isim ve imza benzer biçimde temel bilgiler yer almıştır. Bu detayları müdafa icra eden şahıs kendisi yada avukatı yardımıyla doldurabilir. 

Müdafa Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müdafa dilekçesinin başarı göstermiş sonuçlar verebilmesi için müdafa yaparken ya da yazarken bazı kurallara dikkat edilmelidir. Vakalar mütevazi ve açık cümlelerle anlatılmalıdır. Müdafa yaparken kısa ve öz cümleler kurabilirsiniz. Savunmada görsel unsurlarla dolu delillere de yer verebilirsiniz. Bu deliller var ise savunmada belirtilmelidir. Görsel unsurlarla birlikte müdafa bir klasör şeklinde teslim edilmelidir. 

İş Görüşmesinde İşverene Sorulacak Sorular Nelerdir? İşle İlgilendiğinizi Gösteren Sorular 2022...

İş Görüşmesinde İşverene Sorulacak Sorular Nelerdir? İşle İlgilendiğinizi Gösteren Sorular 2022…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu