TFF Başkanı Büyükekşi: Futbolun güzelliklerinin konuşulduğu bir lig olmasını diliyorum

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Maçlarımızın bundan sonra bir festival havası içerisinde geçmesini; kadınların, çocukların, gençlerin, annelerin-babaların gelmesini istiyoruz. Küfürün olmamasını, dövüşün olmamasını istiyoruz. Bu yıl hakemlerin konuşulduğu değil, tam tersi futbolun güzelliklerinin konuşulduğu bir lig olmasını diliyorum” dedi.

Turkcell Süper Kupa finalinde Trabzonspor Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada Demir Grup Sivasspor’u 4-0 mağlup ederek kupayı müzesine götürdü. Karşılaşmanın ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Güzel bir atmosferde güzel bir maç izlediklerini belirten Büyükekşi, “Türkiye’nin en büyük kupası; özellikle bir tarafta geçen yılın Süper Lig şampiyonu, diğer tarafta kupa şampiyonu. İki takımımız da Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek. O yüzden böyle bir havada güzel bir seyirci önünde çok güzel bir futbol izledik. Bundan sonra Avrupa’daki maçlar için her 2 takıma başarılar diliyorum. Trabzonspor’u tebrik ediyorum. Umarım 2 takımımız da Avrupa’da ülke puanımızı daha yukarıya çıkarırlar” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ SEZONUN DOSTLUKLA GEÇEN BİR SEZON OLMASINI DİLİYORUZ”5 Ağustos Cuma günü başlayacak 2022-2023 sezonuyla ilgili görüşlerini de paylaşan Büyükekşi, “Sezon başlamadan önce biz yenilikler yaptık. Özellikle birçok konuda yenilikler getirdik; hakemlerimizle ilgili psikoteknik testler yaptık. VAR odasını sahadaki hakeme ayırdık. Temsilcilerde yenilikler yaptık. Biraz önce de temsilcilerimizden bir tanesi ile tüm sahayı gören 70-80 tane monitör odasına giderek tek tek kontrol ettik. Gerek futbolcuların, gerekse seyircilerin, gerekse soyunma odaları ve kameraların görebildiği her taraf şu an izleniyor. Ona göre tek tek not tutuluyor. Yakılan meşaleler, atılan meşaleler kimin tarafından atılmış, ne yapılmış… İnşallah önümüzdeki 2022-2023 sezonunun çok daha fair-play içerisinde dostlukla geçen bir sezon olmasını diliyoruz. İlk maçta yine burada olacağız. İstanbulspor ile Trabzonspor açılış maçını yapacak. Konserler planlıyoruz demiştik, inşallah ilk konseri de açılış maçında burada gerçekleştireceğiz. Maçlarımızın bundan sonra bir festival havası içerisinde, kadınların, çocukların, gençlerin, annelerin-babaların gelmesini istiyoruz. Küfürün olmamasını, dövüşün olmamasını istiyoruz. Bu yıl hakemlerin konuşulduğu değil, tam tersi futbolun güzelliklerinin konuşulduğu bir lig olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.”UEFA TEMSİLCİLERİNİN RAPORLARI POZİTİF”Süper Kupa finaline gelen UEFA temsilcilerinin çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Büyükekşi, “Onların şu anda negatif bir düşünceleri yok, her şey pozitif. Burada yaptıkları incelemeleri, sabahtan beri teknik çalışmaları yaptılar. Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen temsilciler var. İnşallah onların vereceği raporlar da pozitif olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.”REZERV LİG’İ KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI’NIN TALEBİ İLE YAPTIK”

Bu sezon uygulamaya konulacak olan Rezerv Lig ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Başkan Büyükekşi, “Rezerv Lig’i, Kulüpler Birliği Vakfı’nın talebi ile yaptık. Her şeyin başlangıcında bir takım sıkıntılar mutlaka olacaktır. Yeni bir uygulama, yeni bir çalışma ama birkaç hafta içerisinde yoluna gireceğini düşünüyoruz. Kulüpler bunun faydasını gördükçe de bu sıkıntılar giderilecektir. Bunun amacı, 11’de forma bulamayan oyuncular tribünde oturması yerine bir gün sonra maç yapması. Diğer taraftan da gençlerin ağabeyleri ile maç yapabilmelerini sağlayıp onların 18-19 yaşında futbolcuların kişisel gelişimine katkıda bulunabilmek. Hedef aslında şu; her yıl 1-2 tane futbolcuyu her kulüp çıkarabilirse, yaklaşık 30-40 yeni futbolcu yetişmiş olur ki, kulüplerin bu kadar ekonomik sorunları var. Ekonomik sorunlarına da katkı olacaktır. Gerçek maç yapacaklar, antrenman başka maç başka. Kulüplerimize Rezerv Lig’de özellikle deplasman yardımı yapacağız. Diğer taraftan galibiyet ve beraberlik primi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu Mehmet Büyükekşi Trabzonspor Spor Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.