Türk astronot uzaya gitmek için gün sayıyor! Gelecek yıl uzaya çıkan ilk Türk olacak

Gelişmiş ülkelerin gözünü diktiği uzay araştırmalarında Türkiye, ‘ben de varım’ demek için düğmeyi bastı. İlk olarak Türkiye Uzay Ajansı kuruldu ve emekler süratli bir halde başlatıldı. Uzaya çıkacak ilk Türk astronot için emek harcamaları hızlandıran Türkiye Uzay Ajansı proje için tarih verdi.

Yıldırım, bir konferansa katılmak için geldiği Konya’da, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nda gelinen son aşamayı söyledi. İlk Türk astronotun eğitim sürecinin 4 ila 6 ay içinde olacağını belirten Yıldırım, “Seçim sürecinin de 2-3 ay kadar süreceğini ön görüyoruz. Yıl sonu astronotumuz hazır olur. Gelecek yıl uzaya gidecek.” diye konuştu.

Astronot programının bu çalışmaların en önemlilerinden bulunduğunu belirten Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Uzaya göndereceğimiz astronotumuz bilim misyonuyla gidiyor. Cumhurbaşkanımızın da olurlarıyla inşallah kısa sürede bu astronot adaylarımızı seçim sürecine başlayacağız. Bu sürecin son safhasındayız. İki şahıs seçilecek, ön eleme olacak. Ondan sonra değişik kriterlerle elemeler olacak. Seçilen iki şahıs gidip ilgili kurumda eğitim alacak. Bu eğitimin sonunda da en başarı göstermiş olan adayımız, uzay istasyonuna giderek orada yedi gün 10 gün duracak, deneylerimizi yapmış olup dönecek.”

Yıldırım, Ay Araştırma Görevi’nde bulunacak uzay aracının nihai tasarımının haziranda biteceğini vurgulayarak, “Ön tasarım aslına bakarsan yapılmıştı. Şimdi nihai tasarım da bitmek suretiyle ondan sonra da imalata başlanacak. Doğal burada şu şekilde küçük bir sıkıntımız var. Bu aracı hemen hemen yüzde 100 yerli yapım etme noktasında değiliz fakat yüzde 70’e yakın yerlilik oranıyla yapım ediyoruz. Gene de dışarıya bağımlı olduğumuz birkaç parça var. Bunların teslimatlarında bir sorun yaşamazsak bunu 2023 sonu 2024 başlangıcında hazır etmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Uzay aracının yolculuğa 2024’te çıkacağı bilgisini veren Yıldırım, şu şekilde devam etti:

“Yerli motorumuz. Bu aracın oldukça mühim bir parçası. Şu demek oluyor ki aya götürecek olan itkiyi verecek olan motorumuz, Deltav’ın geliştirmiş olduğu ve yüzde 100 yerli olan bir roket motoru. Bunun son kontrol emek harcamaları oldukça başarı göstermiş geçti. Uzay motoru haline getiriliyor. Doğal ki bunun daha bir süreci var. Değişik şekillerde denenecek. Bu testlere hepimiz de katılıyoruz ve oldukça iyi geçtiğini sevinerek söyleyebilirim. Gururla söyleyebilirim, hibrit teknolojisinde dünyada lideriz.”

Yıldırım, Ulusal Uzay Programı’nın hedefiyle ilgili bazı internasyonal ortak emek verme teklifleri aldıklarını belirterek, “Şu demek oluyor ki, ‘Ikimiz de bu projenin bir yerinde olalım’. Bizlerden ileride olanlar doğal başka türlü katkıda bulunmak istiyor. Seviyemizde olanlar ise ‘ortak yapalım’ istiyor. Ikimiz de bunlara kapıyı kapatmıyoruz, elbet olabilir fakat hedeflerimizi herhangi bir halde zaafa uğratmayacak. Bundan oldukça memnunum. Ay’a gidecek aracımıza büyük şirketlerden teçhizat koymak isteyenler bile oldu. Bu da bizlere gurur veriyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Ulusal Uzay Programı ile Türkiye’nin uzayda varlık göstereceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Aracımızın Ay’a erişmesi demek Türkiye’nin Ay’a ulaşabilen 5-6 ülkeden biri olması anlamına gelir ki bu müthiş bir hamle. İşin teknik yönü yanında hukuki boyutu da var. Şu demek oluyor ki biz Ay’a bir vasıta ulaştırmış olmakla oradaki haklarımızı da bir yerde güvence altına almış oluyoruz. Bundan sonrasında ülkemizin, devletimizin ve milletimizin uzayda ve gök cisimlerinde hakları var. Bu tarz şeyleri da güvence altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ay programını 2023 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz. Tedarikte bazı sıkıntıların yaşanabileceğini de öngörüyoruz. Şu sebeple bu harp da bazı şeyleri etkiledi. Pandemide aslına bakarsan teslimat süreleri uzamıştı. Bu yüzden 2024 yılını öngörüyorum.”

Türkiye Ulusal Türk Uzay Teknoloji Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.