Tüm Yazılar

V İle Başlamış olan Nebat İsimleri… V Harfi İle Başlamış olan Bitkiler

V İle Başlayan Bitki İsimleri... V Harfi İle Başlayan Bitkiler

V ile Başlamış olan Nebat İsimleri

V harfi ile süregelen çeşitli nebat türleri vardır. Bu bitkiler haiz oldukları özellikler ile fazlaca sayıda insanoğlunun ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Hatta bazı bitkiler fazlaca, değişik görünümleri ve hatta sıhhat açısından yararları ile dikkat çekici olmaktadır.

Vişne

Veronika

Vanilya

Veba Otu

Virjinya Çileği

Vitis

V Harfi ile Başlamış olan Bitkiler

Vişne

Vişneyi her insan kesinlikle duymuştur. Kiraza benzeyen meyvesi ile dikkat çeken vişnenin gülgiller familyasına ilişik olduğu bilinmektedir. Anavatanı ise Hazar Denizi ile Şimal Anadolu dağları içinde yer edinen bölgedir.

Veronika

Yavşanotu olarak da geçen bu nebat Plantaginaceae familyasından gelen bir bitkidir. Bilimsel adı Veronika olduğundan bu, adla bilinmektedir. Bilhassa Batı Asya ve Avrasya’da yaygın olan bir türdür.

Vanilya

Vanilya bitkisinin bilimsel adı ‘Vanilya Planfolia’ olarak geçmektedir. Salapgiller familyası içinde yer verilmiştir. Ek olarak tırmanıcı bir nebat olduğu görülmektedir. Bilhassa aroma olarak besin sektöründe mühim bir konumda yer verilmiştir. Anavatanı ABD’nın cenup kısımlarıdır.

Veba Otu

Petasites Officinalis olarak malum bu nebat oldukça yararlı bir ot özelliği taşımaktadır. Bu sebeple bitkinin kökü ateş düşürmeye destek olmaktadır. Şapka büyüklüğünde yapraklara haizdir. Veba otunun çayı yapılıp içildiği süre ateşlenme, gut, sara ve çeşitli hastalıklara karşı iyi gelmektedir.

Virjinya Çileği

Fragaria virginiana adı ile malum bu bitkinin Şimal ABD’da sıkça yetiştiği bilinmektedir. Ek olarak yabani çilek yada dağ çileği olarak da birçok yerde geçmektedir.

Vitis

Asma nebat türünden olan Vitis, meyve olarak tüketilmesinin yanında şarap yapımı içinde tercih edilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu