Tüm Yazılar

Y İle Süregelen Nebat İsimleri… Y Harfi İle Süregelen Bitkiler

Y İle Başlayan Bitki İsimleri... Y Harfi İle Başlayan Bitkiler

Y ile Süregelen Nebat İsimleri

Y ile süregelen çeşitli nebat isimlerinin bulunduğunu söylemek mümkündür.

Yoğurt otu

Yeşil çay

Yeşil yulaf

Yakı otu

Yayla çayı

Yasemin

Yüksük çiçeği

Yonca

Yılbaşı çiçeği

Yüksük çiçeği

Yıldız çiçeği

Yer fıstığı

Yeni dünya

Yer elması

Yaban mersini

Y Harfi ile Süregelen Bitkiler

Y harfi ile süregelen çeşitli bitkilerin bulunmuş olduğu bilinmektedir. Y harfi ile süregelen bitkilerin ve çiçeklerin yanı sıra çeşitli meyvelerin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Y harfi le süregelen ve değişik amaçlarla kullanılmakta olan birçok nebat türü bulunmaktadır. Y harfi ile süregelen nebat türlerinin bazıları evde yetiştirilirken bazıları ise doğada kendiliğinden yetişmektedir.

Yoğurt otu: Eskiden peynir yapımında kullanılmakta olan bir ot olduğundan bu adı almış olduğu bilinmektedir. Süt anlamına gelen bir isme haizdir. Latince adı ‘Galium’ olarak ifade edilebilir.

Yeşil yulaf: Buğdaygiller familyasından bir nebat türü olarak bilinmektedir. Vatanımızda birçok bölgede yetişmekte bulunduğunu söylemek de mümkündür.

Yeşil çay: Çaygiller familyasından olan bir nebat türü olarak bilindiğini söylemek mümkündür. Tropik ve subtropikal bölgelerde yetişen bir nebat türü olarak da ifade edilebilir.

Yayla çayı: Ballıbabagiller familyasında olan bir nebat olarak ifade edilebilir. Genel olarak ormanlarda ve dağların eteklerinde yetişmektedir. Oldukca senelik otsu bir nebat olarak da bilindiğini söylemek mümkündür.

Yakı otu: Küpeçiçeğigiller familyasında olan bir nebat çeşididir. Yakıotu bitkisinin zehirli türlerinin de bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu