Tüm Yazılar

Zafer Bayramı önemi nedir? 2022 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kaçıncı yılı?

Zafer Bayramı önemi nedir? 2022 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kaçıncı yılı?

Cumhuriyet’e uzanan yolda mühim kırılma aşamalarından biri Zafer Bayramı olarak biliniyor. Destansı bir öneme haiz bayramın yıl dönümünde büyük zafer bir kez daha kutlanacak ve bu uğurda şehit ve gazi olanlar anılacak. 

2021’DE ZAFER BAYRAMI KAÇINCI YILI?

Bu yıl kısaca 2022’de Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlanacak. Bu yıl şanlı zaferin 100. yoldönümüne hususi kutlamalar gerçekleştirilecek.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

26 Ağustos 1922’de başlamış olan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Saldırı, Türk ordusunun kati zaferi ile neticelenmiştir. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve tarafındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

Büyük Saldırı öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü kez olmak suretiyle Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kati zaferi ile sonuçlanan Büyük Saldırı gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek basında gerekse halk içinde büyük sevinçle karşılanmış, orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı kutlama telgrafları gelmiştir.

Zaferden iki yıl sonrasında 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katılmış olduğu bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

Bu törenden iki yıl sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun çıkarılarak 30 Ağustos’un ordunun bayramı olduğu belirlenmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi? 30 Ağustos 2022 Salı günü resmi tatil mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu